Чим керована гнучкість курсу відрізняється від вільного плавання, яке було до 24.02.2022?
НБУ усвідомлює, що на валютному ринку постійно є значний чистий попит на валюту через наслідки війни для української економіки. Тому про відпускання курсу у вільне плавання навіть не йшлося, адже це призвело б до постійного послаблення гривні.
Натомість за керованої гнучкості курсу НБУ покриватиме цю структурну компоненту чистого попиту на валюту і в такий спосіб забезпечить можливість курсу рухатися як в один, так і в інший бік. До того ж будь-які коливання курсу суттєво обмежуватимуть.
За словами Голови НБУ Андрія Пишного, перед ухваленням цього рішення НБУ:
- провів ґрунтовні опрацювання та консультації;
- вивчив міжнародний досвід.
Він також додав, що контрольований перехід до керованої гнучкості курсу став можливим завдяки макрофінансовій стабільності. Її вдалося досягти з огляду на зусилля українського бізнесу, правильне врядування та підтримку з боку міжнародних партнерів.
Які валютні обмеження НБУ може пом'якшити до кінця року?
НБУ працюватиме над завершенням реалізації першого етапу пом'якшення обмежень. Він, зокрема, передбачає сприяння новим інвестиціям та мінімізацію різниці між готівковим та офіційним курсом.
Далі аналізуватимуть ситуацію на ринку. Безумовним пріоритетом буде перехід до реалізації другого етапу лібералізації.
Чи посилюватиме НБУ нагляд за банками та небанківськими установами, щоб уникнути спекуляцій на ринку?
Якщо будуть виявлені випадки неринкової чи маніпулятивної поведінки, порушення наглядових вимог чи фінмоніторингу, Нацбанк застосовуватиме необхідні заходи впливу і діятиме відповідно до ситуації.
Найпоширеніші проблеми мають підприємства, що користуються електрогенераторами. Коли потрібна ліцензія на зберігання пального? Чи сплачувати екологічний податок? Де взяти норми, щоб списувати пальне на витрати?