Робоча ситуація дня: Особливості визначення договірної ціни

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

У договорі між юридичними особами неможливо указати вартість товару в гривні. Якщо вказано «гривневий еквівалент євро», є вирішення проблеми? Чи існують інші шляхи вирішення питання? Чим вони регламентовані?

У договорі між юридичними особами неможливо указати вартість товару в гривні. Якщо вказано «гривневий еквівалент євро», є вирішення проблеми? Чи існують інші шляхи вирішення питання? Чим вони регламентовані?

Чинним законодавством дійсно передбачено, що основні розрахунки між контрагентами, зокрема зобов’язання, повинні здійснюватись в гривні, однак не заборонено вказувати гривневий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Так, у статті 524 Цивільного кодексу України (ЦК) визначено, що валюта зобов’язання має бути виражена в грошовій одиниці України — гривні або ж сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.

Статтею 533 ЦК також визначено, що грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях, або ж, якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Водночас, законодавством прямо не зазначено як визначати гривневу ціну та яким чином вона буде змінюватись. Тобто не вказано алгоритм розрахунку ціни в гривневому еквіваленті іноземної валюти.

Так, сторони самостійно визначають алгоритм розрахунку договірної ціни, якщо сторони в договорі не прописали курс перерахунку іноземної валюти в гривневий еквівалент. Сторони також мають право обрати, наприклад, міжбанківський курс іноземної валюти, а не офіційний курс НБУ, добавити коефіцієнт розрахунку.

Водночас, алгоритм розрахунку потрібно прописати так, щоб у сторін не виникало суперечностей в подальшому, зважаючи не те, що судова практика щодо розв’язання спірних питань підтверджує право сторін застосовувати саме курс НБУ.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт виконаних робіт 2025: бланк, зразок і правила заповнення

Акт виконаних робіт — зразок і бланк, які знадобляться для підтвердження послуг або робіт. Бухгалтер оформлює його для належного документування госпоперацій. Завантажуйте приклад акта надання послуг і готовий бланк — у консультації експерта
434642

Аліменти 2025: розмір, оподаткування, відповідальність за несплату + приклади

Який мінімальний розмір аліментів у 2025 році? Як їх обліковувати, оподатковувати, документувати? У консультації — актуальні суми, приклади оформлення та нюанси відповідальності за несплату аліментів
344475

Податкова накладна 2025: як заповнювати за актуальною формою + зразки

Платники ПДВ мають вчасно реєструвати податкові накладні навіть під час воєнного стану. Як правильно скласти податкову накладну за новою формою 2025 — у консультації з прикладами та зразками для скачування
387674

Бухгалтерська довідка 2025: коли потрібна, як оформити + зразок

Бухгалтерська довідка виручає, коли бракує первинних документів, затримується контрагент або потрібно пояснити помилку. Мінфін уточнив, коли можна її складати, а ми зібрали готові зразки для типових ситуацій
104098

Історія професії бухгалтера

Однією із найважливіших професій у сучасному світі є професія бухгалтера. У статті поринемо в минуле, щоб дізнатися, яка ж історія виникнення бухгалтерського обліку, а також відповісти на запитання, хто такий бухгалтер
9726

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді