Робоча ситуація дня: Особливості визначення договірної ціни

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

У договорі між юридичними особами неможливо указати вартість товару в гривні. Якщо вказано «гривневий еквівалент євро», є вирішення проблеми? Чи існують інші шляхи вирішення питання? Чим вони регламентовані?

У договорі між юридичними особами неможливо указати вартість товару в гривні. Якщо вказано «гривневий еквівалент євро», є вирішення проблеми? Чи існують інші шляхи вирішення питання? Чим вони регламентовані?

Чинним законодавством дійсно передбачено, що основні розрахунки між контрагентами, зокрема зобов’язання, повинні здійснюватись в гривні, однак не заборонено вказувати гривневий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Так, у статті 524 Цивільного кодексу України (ЦК) визначено, що валюта зобов’язання має бути виражена в грошовій одиниці України — гривні або ж сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.

Статтею 533 ЦК також визначено, що грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях, або ж, якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Водночас, законодавством прямо не зазначено як визначати гривневу ціну та яким чином вона буде змінюватись. Тобто не вказано алгоритм розрахунку ціни в гривневому еквіваленті іноземної валюти.

Так, сторони самостійно визначають алгоритм розрахунку договірної ціни, якщо сторони в договорі не прописали курс перерахунку іноземної валюти в гривневий еквівалент. Сторони також мають право обрати, наприклад, міжбанківський курс іноземної валюти, а не офіційний курс НБУ, добавити коефіцієнт розрахунку.

Водночас, алгоритм розрахунку потрібно прописати так, щоб у сторін не виникало суперечностей в подальшому, зважаючи не те, що судова практика щодо розв’язання спірних питань підтверджує право сторін застосовувати саме курс НБУ.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Рентна плата за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом)

Усе про рентну плату за користування радіочастотним спектром (ресурсом)України, загальних і спеціальних користувачів радіочастотного спектра, ставки такої рентної плати у 2025 році — у консультації
6764

Додаток КІК до декларації про майновий стан: зразок

Як заповнити Додаток КІК, який містить доходи від участі фізособи у контрольованій іноземній компанії, як показати у декларації дані за 2024 рік та як заповнити Додаток КІК у разі звільнення від оподаткування — відповіді на ці та інші питання зі зразками заповнення Додатка КІК знайдете у цій консультації
27585

Звіт про перевезення вантажів автотранспортом за формою № 51-авто (місячна)

Форма № 51-авто (місячна) — це статзвіт, який подають юрособи, основним або одним з видів економічної діяльності яких є вантажні автоперевезення. Актуальний бланк звіту та інструкція його заповнення — у статті
7434

Колективний договір КНП: зразок, порядок заповнення

Укладіть колективний договір КНП, щоб визначити права й обов’язки роботодавця і трудового колективу. Поставтеся до справи відповідально, бо умови договору доведеться виконувати протягом періоду його дії. У статті бонус — зразок колективного договору медичного КНП
18347

Нові критерії пов’язаності осіб

Із 2025 року діють нові критерії визначення пов’язаних осіб. Розповідаємо, у яких випадках нерезидент і резидент вважатимуться пов’язаними згідно з Податковим кодексом
60

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді