Порядок узгодження цін у контрольованих операціях визначено пунктом 39.6 Податкового кодексу України (ПК). Відповідно до нього, великий платник податків має право звернутися до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, із заявою про узгодження цін у контрольованих операціях.
Під час процедури узгодження цін погоджується порядок визначення цін у контрольованих операціях на обмежений строк на підставі договору.
Предметом узгодження можуть бути:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- види та/або перелік товарів (робіт, послуг), що є предметом контрольованих операцій;
- ціни товарів (робіт, послуг) у контрольованих операціях та/або перелік методів визначення ціни у контрольованих операціях;
- перелік джерел інформації, які передбачається використати для визначення цін у контрольованих операціях;
- строк, на який узгоджуються ціни у контрольованих операціях;
- допустиме відхилення від встановленого рівня економічних умов здійснення контрольованих операцій;
- порядок, строки подання та перелік документів, які підтверджують дотримання узгоджених цін у контрольованих операціях.
Інші умови узгодження цін у контрольованих операціях визначаються за згодою сторін.
За результатами узгодження цін у контрольованих операціях укладається договір. Відповідно до підпункту 39.6.2 ПК договір може мати односторонній, двосторонній чи багатосторонній характер.
Договір, укладений за результатами узгодження цін у контрольованих операціях між великими платниками та Міндоходів України, має односторонній характер.
Якщо предметом узгодження є порядок визначення ціни у контрольованій зовнішньоекономічній операції, великі платники чи Міндоходів України мають право залучати до процедури узгодження цін державний орган, уповноважений справляти податки і збори в державі, яка є стороною контрольованої зовнішньоекономічної операції (за умови наявності міжнародного договору (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування між Україною і такою державою). Договір, укладений за результатами такого взаємного узгодження, має двосторонній характер.
У разі залучення до процедури узгодження цін двох і більше державних органів, уповноважених справляти податки і збори в державах, які є сторонами контрольованої зовнішньоекономічної операції (за умови наявності міжнародних договорів (конвенцій) про уникнення подвійного оподаткування між Україною і такими державами), договір, укладений за результатами такого узгодження, має багатосторонній характер.
Порядок і процедура узгодження цін у контрольованих операціях, за результатами якої укладаються договори, що мають двосторонній та багатосторонній характер, затверджено Постановою Кабміну від 17.10.2013 № 764.
Нагадуємо, що платники, які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати Звіт про контрольовані операції до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (пп. 39.4.2 ПК).
За неподання платником податків звіту та/або обов'язкової документації про проведені ним протягом року контрольовані операції тягне за собою накладання штрафу в розмірі (п.120.3 ПК):
- 5 відсотків загальної суми контрольованих операцій — у разі неподання звіту про контрольовані операції;
- 100 розмірів мінімальної заробітної плати — у разі неподання документації, визначеної підпунктом 39.4.8 ПК.
Подання Звіту із запізненням прирівнюється до неподання Звіту і тягне за собою штрафні санкції, передбачені пунктом 120.3 ПК (наказ МДЗ «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації з окремих питань застосування норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення» від 22.11.2013 № 699).