Робоча ситуація дня: Відносимо до податкових витрат зарплату за період вимушеного простою

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство надає послуги з переробки давальницької сировини нерезиденту. Через відсутність сировини підприємство змушене було простоювати в серпні та вересні 2013 року. Чи враховується у складі податкових витрат та чи відображається в річній декларації з податку на прибуток виплачена заробітна плата працівникам, зайнятим у виробництві за період вимушеного простою підприємства?

Підприємство надає послуги з переробки давальницької сировини нерезиденту. Через відсутність сировини підприємство змушене було простоювати в серпні та вересні 2013 року. Чи враховується у складі податкових витрат та чи відображається в річній декларації з податку на прибуток виплачена заробітна плата працівникам, зайнятим у виробництві за період вимушеного простою підприємства?

Так, враховується.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
Згідно зі статтею 113 КЗпП час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з підприємством, включаються до складу податкових витрат цього підприємства (п. 142.1 Податкового кодексу України; ПК).
При цьому витрати на оплату праці, прямо пов’язані з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг, відносяться до собівартості (п. 138.8 ПК).
Оскільки заробітна плата працівників, виплачена за час вимушеного простою підприємства, не може бути безпосередньо віднесена до конкретного об’єкта витрат, то такі витрати не включаються до складу прямих витрат на оплату праці, що формують собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
Однак при обчисленні об’єкта оподаткування податком на прибуток враховуються інші витрати господарської діяльності, до яких розділом ІІІ Податкового кодексу прямо не встановлено обмежень щодо віднесення до складу податкових витрат (пп. 138.12.2 ПК).

Так, згідно з підпунктом 153.2.6 ПК податкові витрати, понесені за операціями з давальницькою сировиною, визнавались у розмірі, що не перевищував доходи, отримані від здійснення таких операцій. Такі витрати мали охоплювати всі витрати, що підлягають урахуванню в податковому обліку у зв’язку зі здійсненням відповідної операції, у т. ч. і витрати на оплату праці.

У ситуації, що розглядається, заробітна плата виплачувалась у період дії зазначеного обмеження. Але в цьому періоді операції з давальницькою сировиною підприємством не проводились. Звертаємо увагу, що заробітна плата виплачувалась не за здійснення (чи не здійснення) давальницьких операцій, а тому, що чинне трудове законодавство зобов’язує роботодавця виплачувати заробітну плату своїм працівникам за час простою не з їх вини. При цьому збитки, не пов’язані із застосуванням обмежень підпункту 153.2.6 ПК, дозволені Податковим кодексом.

Враховуючи зазначене, на нашу думку, заробітна плата, виплачена за період вимушеного простою підприємства в серпні–вересні 2013 року працівникам, зайнятим у виробництві продукції з давальницької сировини, має враховуватись у складі інших податкових витрат і відображатись у річній декларації з податку на прибуток підприємства.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
57

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39398

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126515

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
301022

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді