Трудові відносини всіх працівників в Україні регулює Кодекс законів про працю України (КЗпП).
Основними трудовими правами працівників є одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи (ст. 2 КЗпП).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 № 719-VII розмір мінімальної заробітної плати становить: з 01.01.2014 — 1218 грн.; з 01.07.2014 — 1250 грн.; з 01.10.2014 — 1301 грн.
До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується (ст. 94, 95 КЗпП).
Середня номінальна заробітна плата по м. Києву відповідно до офіційних даних Головного управління статистики у м. Києві становила: у 2012 році — 4611 грн., 2013 році — 4625 грн.
Трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.
Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказу чи розпорядження не було видано, але працівника фактично було допущено до роботи (ст. 21, 24 КЗпП).
При переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення (ст. 114 КЗпП).
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця понад п'ять днів. Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу (ст. 48 КЗпП).
Необхідно пам’ятати, що за грубе порушення законодавства про працю, угоди про працю та невиплати заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат відповідальність передбачена статтями 172, 173, 175 Кримінального кодексу України.