Алгоритм розблокування податкових накладних та подання таблиці даних
Напередодні засідання фахівці Асоціації платників податків України (АППУ) проаналізували Звіти Ради бізнес-омбудсмена за 1, 2 та 3 квартали цього року. У січні-березні до Ради бізнес-омбудсмена надійшло 328 скарг від компаній, кількість звернень з податкової тематики лишилась на рівні 70% — аналогічний показник супроводжував у IV кварталі 2022 року.
За другий квартал 2023 року до Ради бізнес-омбудсмена надійшла 361 скарга від компаній, статистика звернень з податкової тематики залишилась на рівні 70%.
Упродовж липня-вересня 2023 року до Ради бізнес-омбудсмена надійшло 310 скарг компаній, кількість звернень з податкової тематики трохи знизилося — 58%.
Динаміка свідчить про те, що за квартал до Ради бізнес-омбудсмена надходить понад 300 скарг від платників. Із них майже 70% складає саме податкова тематика.
Тема запровадження персональної відповідальності посадових осіб не нова. Вже понад 6 років АППУ публічно виступає за запровадження персональної відповідальності посадових осіб, зокрема, Голів чи Заступників Голів Комісій з питань:
- зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних, залежно хто з них прийняв неправомірне рішення стосовно платника щодо віднесення його до категорії «ризикових»;
- блокування ПН/РК;
- неприйняття Таблиць даних платника.
За словами, заступниці бізнес-омбудсмена Тетяни Короткої, нині спостерігається позитивна тенденція з виконанням ДПС судових рішень пов’язаних з блокуванням податкових накладних.
Загалом ідею персональної відповідальності в Раді бізнес-омбудсмена України (далі — Рада)підтримують. Навіть були спроби напрацьовувати відповідні зміни до законодавства. Проте, як зазначили в Раді, виникла така проблема — українське законодавство надзвичайно розгалужене для того, щоб притягати до відповідальності, або принаймні мати правову рамку для притягнення до відповідальності. Для того щоб «виписати» і притягнути саме відповідального за порушення, потрібно внести зміни які дуже складно «виписати». Навіть спроба долучити до його розгляду юристів, суддів-експертів з податкових питань не дало очікуваних результатів. Наразі напрацьований законопроєкт, так і залишився без руху через свою недосконалість.
Висновки нині такі, що притягнути до відповідальності з законодавством в такому вигляді в якому воно є, надзвичайно важко.
За інформацією Асоціації платників податків України
Чому блокують податкові накладні під час війни і що маєте зробити, щоб їх розблокувати, розповість експерт. Перегляньте матеріал, щоб знати, як податківці наразі розглядають подані пояснення