Робоча ситуація дня: Оподатковуємо продаж деталі основного засобу

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство прийняло рішення щодо продажу деталі законсервованого основного засобу 4 групи. Як оформити дану операцію в податковому обліку?

Підприємство прийняло рішення щодо продажу деталі законсервованого основного засобу 4 групи. Як оформити дану операцію в податковому обліку?

Згідно з пунктом 4 П(С)БО 7 «Основні засоби» об’єктом основних засобів (ОЗ) є:

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

  • закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
  • відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс — певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
  • інший актив, що відповідає визначенню ОЗ, або частина такого активу, що контролюється підприємством.

У даному випадку основний засіб 4 групи з метою продажу деталі не можна поділити на частини. Без цієї деталі ОЗ не зможе функціонувати самостійно, а тому виникає питання, чи може він залишатись окремим об’єктом обліку?

Оподаткування продажу деталі при списанні об’єкта ОЗ

За правилом, встановленим пунктом 44 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561 (далі — Методрекомендації № 561), якщо об’єкт основних засобів не відповідає критеріям визнання його активом, він списується з балансу.

При цьому слід пам’ятати, що використання законсервованих ОЗ забороняється. Дострокова їх розконсервація з метою провадження господарської діяльності або передача іншим суб’єктам господарської діяльності на договірних умовах здійснюється на підставі рішення керівника підприємства (п. 9 Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затвердженого постановою КМУ від 28.10.1997 № 1183).

податок на прибуток

У разі ліквідації ОЗ за рішенням керівника підприємства у звітному періоді, в якому відбувається ліквідація, дозволяється збільшити податкові витрати на суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації об’єкта ОЗ (пп. 146.16 Податкового кодексу України; ПК).

Отримані від ліквідації об’єкта ОЗ товарно-матеріальні цінності (ТМЦ), які можуть бути використані в господарській діяльності, оприбутковуються. У звітному періоді визнання таких ТМЦ активами їх вартість включається до складу інших податкових доходів (пп. 135.5.15 ПК).

У разі їх подальшої реалізації вартість, за якою ТМЦ було визнано активом, включається до складу податкових витрат як прямі матеріальні витрати (пп. 138.8 ПК). Одночасно за датою переходу покупцеві права власності на ТМЦ вартість, за якою вони продаються, включається до складу податкового доходу (пп. 135.4.1 ПК).

податок на додану вартість

У разі списання ОЗ за самостійним рішенням така операція прирівнюється до постачання та підлягає оподаткуванню ПДВ за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації (п. 189.9 ПК).

На вартість отриманих внаслідок ліквідації ОЗ ТМЦ, які оприбутковано з метою використання в господарській діяльності, податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються (п. 189.10 ПК).

При подальшій реалізації таких ТМЦ податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються за загальним правилом, встановленим пунктом 188.1 ПК, виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій — не нижче звичайних цін).

Оподаткування продажу деталі у разі часткової ліквідації об’єкта ОЗ

Пунктом 46 Методрекомендацій № 561 дозволяється не списувати об’єкт ОЗ з балансу в разі його часткової ліквідації.

У такому разі первісна вартість цього об’єкта та знос зменшуються відповідно на суму первісної вартості та зносу ліквідованої частини об’єкта. Після заміни ліквідованої частини об’єкта ОЗ витрати на її заміну включаються до первісної (переоціненої) вартості об’єкта ОЗ.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
44

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39378

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126483

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
300950

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді