Як оцінити збитки від війни особистим селянським і фермерським господарствам — ФОПам
Проєкт Закону від 25.01.2024 № 10431
Ставки земельного податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток/паїв, нормативну грошову оцінку (НГО) яких провели (незалежно від місцезнаходження) встановлені статтею 274 Податкового кодексу України; далі — ПК.
Для земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні госпсуб’єктів, що не належать до державної та комунальної форм власності, встановили обмеження розміру ставки не більше 12% від НГО земельної ділянки (п. 274.2 ПК).
Місцеві ради, які планують затвердити ставку земельного податку в розмірі 12% від НГО земельної ділянки, при визначенні кола платників, на яких її поширюватимуть, мають керуватися переліком юросіб, які можуть набути право постійного користування земельною ділянкою, що визначений статтею 92 Земельного кодексу України.
У свою чергу, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель фізичними особами та суб’єктами державного сектору економіки» від 07.07.2023 № 3272-IX змінюється підхід до права постійного користування державними і комунальними земельними ділянками сільгосппризначення. Зокрема, такі землі зможуть передавати державним і комунальним сільгосппідприємствам у постійне користування лише для будівництва та обслуговування об'єктів нерухомого майна.
У зв’язку з цим, необхідно узгодити згадані законодавчі положення щодо питання сплати земельного податку для державних та комунальних сільгосппідприємств, установ та організацій.
Автори законопроєкту пропонують зміни до ПК. Передбачають, що ставку земельного податку в розмірі 12% від НГО земельної ділянки розповсюджуватимуть лише на земельні ділянки, на яких розміщують об’єкти нерухомого майна, що перебувають у користуванні суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності.