Внесено зміни до низки законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. Серед них: Кодекс України про адміністративні правопорушення, Господарський процесуальний кодекс України, Кримінальний кодекс України, Господарський кодекс України, Цивільний кодекс України, закони «Про господарські товариства», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» тощо.
Зокрема, Кримінальний кодекс доповнено статтями 2051 та 2062, які запроваджують кримінальну відповідальність за:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- підроблення документів, що подаються для проведення держреєстрації юрособи та підприємців, внесення в такі документи завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання документів, що містять завідомо неправдиві відомості, державному реєстратору (штраф від 500 до 1000 нмдг або арешт на строк від 3 до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років);
- протиправне заволодіння майном підприємства, у т. ч. частками, акціями, паями його засновників, учасників, акціонерів, членів, шляхом вчинення правочинів з використанням підроблених або викрадених документів, печаток, штампів підприємства (виправні роботи на строк до 2 років або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2 років).
У Господарському процесуальному кодексі уточнено норми щодо підсудності деяких категорій справ. Так, справи у спорах між юрособою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у т. ч. учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юрособи, пов’язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням такої особи, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юрособи згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. Причому в справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд обов’язково залучає орган державної влади.
Крім цього, врегульовано питання щодо:
- створення, повноважень та діяльності ліквідаційної комісії та порядку проведення ліквідації юрособи;
- процедури проведення скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи на підставі судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- проведення державної реєстрації фізичних осіб — підприємців (в т. ч. іноземних громадян) та ін.
Закон набере чинності через три місяці з дня його опублікування.