Робоча ситуація дня: Оподатковуємо ПДФО виплату дивідендів засновникам — фізичним особам

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Що означає «емітент корпоративних прав» при визначенні поняття «дивіденди»? Як оподатковується ПДФО виплата дивідендів підприємством (ТОВ) засновникам — фізичним особам?

Що означає «емітент корпоративних прав» при визначенні поняття «дивіденди»? Як оподатковується ПДФО виплата дивідендів підприємством (ТОВ) засновникам — фізичним особам?

Визначення поняття «дивіденди» містить підпункт 14.1.49 Податкового кодексу України (ПК). Це платіж, що здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав на користь власника таких корпоративних прав.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

У свою чергу корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають певні правомочності, зокрема, на отримання частини прибутку (дивідендів) цієї організації (пп. 14.1.90 ПК).

Поняття «емітент» використовується на ринку цінних паперів. Емітентом цінних паперів може бути юридична особа, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов’язання за ними перед їх власниками (ст. 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV).

У загальному випадку дивіденди, нараховані (виплачені) фізичній особі, включаються до складу її загального місячного оподатковуваного доходу та підлягають оподаткуванню ПДФО (пп. 164.2.8 ПК). Податковим кодексом передбачено три варіанти оподаткування ПДФО дивідендів.

За ставкою 5% оподатковуються дивіденди, нараховані фізичній особі емітентом корпоративних прав — резидентом, який є юридичною особою (пп. 170.5.3 ПК).

За ставками 15% та 17% оподатковуються дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб за акціями або іншими корпоративними правами, що мають:

  • статус привілейованих;
  • інший статус, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, що є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право).

Згідно з підпунктом 153.3.7 ПК з метою оподаткування такі дивіденди прирівнюються до виплати заробітної плати. Тому до них застосовуються ставки 15% та 17%.

Дивіденди взагалі не підлягають оподаткуванню ПДФО у випадках, передбачених підпунктом 165.1.18 ПК. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді дивідендів, які одночасно відповідають наведеним нижче умовам:

  • дивіденди нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди;
  • таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента;
  • у результаті нарахування дивідендів збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Враховуючи зазначені вище вимоги норм Податкового кодексу, можна зробити такий висновок.

У ситуації, що розглядається, емітентом корпоративних прав є підприємство (ТОВ), яке на користь власників таких корпоративних прав (фізосіб) виплачує дивіденди. Такі дивіденди оподатковуються ПДФО за ставкою 5% за умови, що вони виплачуються не у фіксованому розмірі або їх розмір не перевищує суму виплат, розрахованих на корпоративні права засновників.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відклик з відпустки

Ситуації бувають різні: виробнича необхідність, непередбачувана відсутність колеги або нагальна потреба у фахівцеві. У таких випадках у роботодавця виникає потреба ініціювати відклик працівника з відпустки. Але як це зробити правильно, щоб не порушити трудові права працівника й не отримати штраф? У цій статті розберемося, коли відклик дозволений, які умови обов’язкові, та як усе оформити документально
80330

Які можливі форми оплати праці в Україні

Комерційні підприємства самостійно встановлюють форми та системи оплати праці у колективному договорі з дотриманням діючого трудового законодавства. Поговоримо про суть основних форм оплати праці в Україні, коли їх застосовують та про системи оплати праці, на які вони поділяються
55139

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9879

Додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану

Умови та документи, на підставі яких у працівників є право на додаткові оплачувані відпустки як учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам Революції Гідності. Правила оформлення, оплати, табелювання, поділу, перенесення та компенсації таких додаткових відпусток
55

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48526

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді