Особливості відображення в бухобліку неприбуткової організації окремих госпоперацій

Мінфін надав роз’яснення щодо відображення неприбутковими організаціями у бухобліку та фінзвітності операцій з отримання грантів в іноземній валюті та нарахування доходів від курсових різниць за такими операціями

Особливості відображення в бухобліку неприбуткової організації окремих госпоперацій

Лист Мінфіну від 22.02.2024 № 41010-06-62/5373

Зокрема, у листі акцентовано, що благодійним грантом визнають цільову допомогу у формі валютних цінностей, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником. Суми валютних цінностей благодійного гранту, цільове використання яких не відбулося протягом строку, визначеного благодійником, підлягають поверненню благодійнику як поворотна фінансова допомога.

Бухоблік цільової допомоги у формі валютних цінностей врегулювали:

  • Порядком бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, затвердженим наказом Мінфіну від 14.12.1999 № 298 (далі — Порядок);
  • НП(С)БО 15 «Дохід» та 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженими наказами Мінфіну від 29.11.1999 № 290 та від 10.08.2000 № 193 відповідно.

Одержану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» (п. 1.2 Порядку).

Порядок відображення в бухгалтерському обліку отриманого цільового фінансування поданий в пунктах 16 — 19 НП(С)БО 15.

Зокрема, цільове фінансування не визнають доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Отримане цільове фінансування, зокрема кошти, вивільнені від оподаткування у зв’язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств, визнають доходом упродовж тих періодів, у яких зазнали витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування.

Цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом упродовж періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.

Монетарні статті — це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які отримають або сплатять у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в інвалюті проводять на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображають у складі інших операційних доходів (витрат).

Також повідомляємо, що в листі від 27.04.2022 № 41020-06-5/8479 Мінфін роз’яснив питання бухобліку благодійної та гуманітарної допомоги.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
632

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2169

Інвентаризаційні чеклісти: скачайте, роздрукуйте і позначайте, що вже зробили

Якщо проводити інвентаризацію хаотично, вона може затягнутися так, що доведеться сидіти за роботою і в новорічну ніч. Щоб зробити все чітко і правильно, скористайтеся підказками від експертів «Головбуха». Скачуйте і дійте за списком!
4869

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
49703

Інвентаризація земель

Земля є специфічним об’єктом обліку, з яким має справу далеко не кожне підприємство. Як провести інвентаризацію земель та відобразити земельні ділянки в обліку підприємства, — в цій консультації
5559

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді