Особливості відображення в бухобліку неприбуткової організації окремих госпоперацій

Мінфін надав роз’яснення щодо відображення неприбутковими організаціями у бухобліку та фінзвітності операцій з отримання грантів в іноземній валюті та нарахування доходів від курсових різниць за такими операціями

Особливості відображення в бухобліку неприбуткової організації окремих госпоперацій

Лист Мінфіну від 22.02.2024 № 41010-06-62/5373

Зокрема, у листі акцентовано, що благодійним грантом визнають цільову допомогу у формі валютних цінностей, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником. Суми валютних цінностей благодійного гранту, цільове використання яких не відбулося протягом строку, визначеного благодійником, підлягають поверненню благодійнику як поворотна фінансова допомога.

Бухоблік цільової допомоги у формі валютних цінностей врегулювали:

  • Порядком бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, затвердженим наказом Мінфіну від 14.12.1999 № 298 (далі — Порядок);
  • НП(С)БО 15 «Дохід» та 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженими наказами Мінфіну від 29.11.1999 № 290 та від 10.08.2000 № 193 відповідно.

Одержану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» (п. 1.2 Порядку).

Порядок відображення в бухгалтерському обліку отриманого цільового фінансування поданий в пунктах 16 — 19 НП(С)БО 15.

Зокрема, цільове фінансування не визнають доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Отримане цільове фінансування, зокрема кошти, вивільнені від оподаткування у зв’язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств, визнають доходом упродовж тих періодів, у яких зазнали витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування.

Цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом упродовж періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.

Монетарні статті — це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які отримають або сплатять у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в інвалюті проводять на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображають у складі інших операційних доходів (витрат).

Також повідомляємо, що в листі від 27.04.2022 № 41020-06-5/8479 Мінфін роз’яснив питання бухобліку благодійної та гуманітарної допомоги.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовують у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів, а також в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
8959

Облік весняно-польових робіт

Аби виконати весняно-польові роботи вчасно та якісно, треба підготувати техніку, придбати посівний матеріал і доб¬рива, організувати персонал. Тримайте добірку прикладів, які допоможуть облікувати витрати на посівну кампанію
3384

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
452390

Видаткова накладна: для кого і для чого

Видаткова накладна, мабуть, найпоширеніший документ у тих, хто постійно придбаває або продає різні ТМЦ. Саме на підставі видаткової накладної юрособи та фізособи-підприємці відпускають матеріальні цінності під час своєї господарської діяльності. Звичайні покупці також часто мають справу з видатковою накладною, коли придбавають товари у магазинах оптової торгівлі, наприклад, будматеріалів. Розберімося докладно, за якими правилами складати видаткову накладну у 2025 році
216862

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді