Національний банк України повідомив про деякі нюанси визначення платіжних ознак та обміну забруднених та пошкоджених банкнот відповідно до постанови Правління НБУ від 23.10.2013 № 422 (далі — Постанова № 422).
Зокрема, регулятор роз’яснив, які банкноти вважаються забрудненими хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров’я людини. А саме, такими є банкноти, які були забруднені внаслідок техногенних аварій (хімічного, радіоактивного характеру тощо) на промислових та інших об’єктах, та банкноти, забруднені токсичними органічними продуктами біологічного походження (екскременти, останки померлих тощо), що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров’я людини. Відповідні банкноти не приймаються банками та іншими юридичними особами.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Пред’явник таких пошкоджених банкнот має повідомити про ситуацію, унаслідок якої сталося відповідне забруднення, особливо, у випадках наявності на банкнотах, що пред’являються до обміну, явних візуальних та органолептичних ознак забруднення.
Для обміну таких банкнот фізичні та юридичні особи зобов’язані звертатися безпосередньо до територіальних управлінь НБУ.
Крім цього, НБУ пояснив, як відрізнити звичайно забруднені банкноти від банкнот, забруднених спецрозчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб за всіма видами платежів та для переказів. Зокрема, цей спеціальний розчин має певні фізико-хімічні характеристики: яскравий колір (малиновий, синій тощо), флуоресценцію в ультрафіолетових променях, стійкість до розчинників (неможливо видалити), та забруднює, як правило, не менше 20-30% банкноти в разі спроби неправомірного заволодіння ними.
Подібні банкноти фізичні та юридичні особи не мають права приймати. Але банки зобов’язані вилучати банкноти, забруднені спеціальним розчином, і передавати їх для проведення розслідувань та відповідних досліджень до правоохоронних органів.
Разом з тим, нагадаємо, що згідно з Постановою № 422 уповноважені підрозділи НБУ не мають права здійснювати обмін справжніх банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей, фізичним та юридичним особам (крім банків).