Анульований банком борг за кредитним договором вважається доходом платника

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Якщо кредитор за самостійним рішенням за рахунок страхового резерву анулює борг фізичній особі, така операція визнається як отримання доходу платника податку у вигляді додаткового блага

Якщо кредитор за самостійним рішенням за рахунок страхового резерву анулює борг фізичній особі, що виник до закінчення строку позовної давності за кредитним договором, то така операція визнається як отримання доходу платника податку у вигляді додаткового блага та оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Порядок урегулювання безнадійної заборгованості визначено пунктом 159.1 Податкового кодексу України (ПК).

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Податковим кодексом визначено, що банк за рахунок створеного страхового резерву відшкодовує заборгованість, яка визначена безнадійною згідно з методикою, встановленою Нацбанком України за погодженням з Мінфіном України.

Згідно зі статтею 164 ПК до загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми боргу, прощеного кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє боржника рекомендованим листом або під підпис особисто про анулювання боргу, то такий платник податків відображає цей дохід у річній податковій декларації та самостійно сплачує податок.

Сума доходу боржника у вигляді суми анульованого боргу відображається кредитором у податковому розрахунку № 1ДФ за підсумками періоду, в якому такий борг було анульовано, за ознакою доходу «126».

Однак, у разі якщо кредитор не повідомив платника у встановленому порядку про суму анульованого боргу та включення її до податкового розрахунку № 1ДФ такий кредитор зобов’язаний у повному обсязі виконати обов’язки податкового агента, встановлені положеннями статті 176 ПК. При цьому зазначені доходи оподатковуються у складі загального місячного оподатковуваного доходу платника податку за ставками 15 (17)%.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
597530

Головне для бухгалтера в травні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати в травні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера в травні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
3581

Облік абонементів для працівників

Підприємство придбає для працівників абонементи в спортивний клуб. Розглянемо, як оформити таку операцію? Як оподаткувати і провести в бухгалтерському обліку абонементи для працівників? Як зазначити абонементи в Додатку 4ДФ?
3811

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
18665

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
189541

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді