Штрафи за невчасну сплату пені у сфері ЗЕД
НБУ має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також винятки та особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та галузей економіки за поданням КМУ (ч. 1 с. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII).
На сьогодні граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів (п. 14-2 постанови Правління НБУ «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» від 24.02.2022 № 18).
Так, НБУ встановив на рівні 90 к. дн. граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, здійснених із 11.11.2023, що класифікують за кодами згідно з УКТ ЗЕД:
- 1001 (пшениця і суміш пшениці та жита (меслин)),
- 1002 (жито),
- (ячмінь),
- 1003 (ячмінь),
- 1004 (овес),
- 1005 (кукурудза),
- 1201 (соєві боби),
- 1205 (насіння ріпаку),
- 1206 00 (насіння соняшнику),
- 1507 (олія соєва),
- 1512 (олія соняшникова),
- 1514 (олія ріпакова або гірчична),
- 2306 (макуха) (п. 12 постанови Правління НБУ «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 14.05.2019 № 67).
Документальну позапланову перевірку проводять, якщо:
- контролери отримають податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства;
- платник не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (пп.78.1.1 Податкового кодексу України).
Допоможемо розібратися, чи відновлені строки давності та податкові строки, в т. ч. щодо перевірок. Із 01.08.2023 Верховна Рада змінила порядок обчислення строків давності. Причина — зобов’язання України перед міжнародними партнерами щодо відновлення довоєнного стану податкової політики
Банківські установи фіксують порушення резидентами граничних строків розрахунків за здійсненими операціями з експорту та імпорту товарів та встановлюють значну кількість фактів:
- неподання резидентом до банківської установи повного пакету документів, потрібних для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків;
- надходження до банківської установи реєстру митних декларацій за операцією резидента, який не є клієнтом цього банку;
- надходження коштів від нерезидента за експортною операцією на рахунки резидента в банківській установі, яка не зазначена в митній декларації;
- неповідомлення банківської установи про внесення змін до митної декларації на підставі аркуша коригування.
Тож, своєчасне надання резидентами до банківської установи необхідних документів про зовнішньоекономічні операції зменшить кількість повідомлень НБУ про факти порушень та, як наслідок, зменшить кількість перевірок суб’єктів ЗЕД.