Коригування податкових зобов’язань з ПДВ у строки понад 1095 днів: позиція суду

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

ВАСУ, підтримавши позицію судів попередніх інстанцій, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення, яким підприємству зменшено суму від’ємного значення ПДВ по декларації за грудень 2011 року

ВАСУ, підтримавши позицію судів попередніх інстанцій, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення, яким підприємству зменшено суму від’ємного значення ПДВ по декларації за грудень 2011 року.

Зокрема, висновки податкового органу грунтувались на порушенні підприємством пункту 102.5 Податкового кодексу України (ПК), згідно з яким заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань або про їх відшкодування можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

На думку судів, зазначена норма не підлягає застосуванню в спірних правовідносинах та не порушена підприємством.

Адже, по-перше, за податковим повідомленням-рішенням, яке є предметом цього спору, підлягає зменшенню сума від’ємного значення ПДВ, а не сума відшкодування ПДВ. Положення ж пункту 102.5 ПК не регулюють питання формування від’ємного значення ПДВ.

По-друге, зазначена вище норма регулює строки давності у двох випадках — подання платником податку заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань або заяви про їх відшкодування у випадках, передбачених ПК. При цьому в останньому випадку строк 1095 днів починає обліковуватися від дня, наступного за днем отримання права на таке відшкодування.

Для застосування цієї норми встановленню підлягає дата виникнення права на відшкодування податку.

Отже, право на отримання бюджетного відшкодування виникає не раніше виникнення від’ємного значення податку за результатами обрахування різниці між значеннями податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного податкового періоду.

Зменшення сум податкових зобов’язань з ПДВ підприємства за результатами господарських операцій з повернення попередньої оплати мали місце в грудні 2011 року, а тому приймаються до обліку та можуть впливати на виникнення від’ємного значення податку саме в грудні 2011 року. Відповідно, право на відшкодування податку у зв’язку з вказаними операціями виникає у платника податків не раніше вказаного періоду. Саме від виникнення цього права, а не від дати виникнення податкових зобов’язань, які коригуються, починає відлік строк на подання заяви про відшкодування податку.

Водночас ВАСУ зауважив, що Податковий кодекс України не містить норм, які б обмежували у часі обов’язок продавця відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ у разі повернення ним передплати за товари (роботи). Тому висновки податківців про порушення пункту 102. 5 ПК є необгрунтованими.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12027

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52409

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34016

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді