Так, змінами до Переліку:
- канабіс, смолу канабісу, екстракти й настойки канабісу виключать з переліку особливо небезпечних речовин, обіг яких заборонено (список 1 таблиці 1);
- тетрагідроканнабіол — з переліку особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонений (список 2 таблиці 1);
- та включать до таблиці 2 у відповідні списки наркотичних засобів, у тому числі рослин і психотропних речовин, обіг яких обмежений.
Постанова також дозволяє культивування рослин роду коноплі для промислових цілей (за винятком виробництва та/або виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин).
Умова, за якої таке культивування дозволене — використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких гранично допустимий вміст концентрації тетрагідроканнабінолу не перевищує 0,2%.
З 16 лютого 2027 року гранично допустимий вміст концентрації тетрагідроканнабінолу у висушеній соломі конопель для промислових цілей має не перевищувати 0,3%.
Окрім того, таблицю 1 Переліку доповнюють списком 4, який дозволяє культивування рослин роду коноплі, зокрема, для медичних цілей.
Умовою такого культивування є:
- використання кондиційного і сертифікованого насіння не нижче другої генерації, вміст концентрації тетрагідроканнабінолу у висушеній соломі яких дорівнює або перевищує 0,3%;
- такі рослини використовують для виробництва (виготовлення) лікарських засобів.
НСЗУ не оплачуватиме послуг за деклараціями, які лікар уклав понад ліміт. За відсутність взаємодій із пацієнтами будуть санкції. Натомість за охоплення оглядами й щепленнями можливі доплати
Канабіс має у складі сотні унікальних канабіноїдів та речовин. З усіх відомих речовин, що є в рослині канабіс, тільки тетрагідроканнабінол та його ізомери мають психоактивний ефект.
Інші канабіноїди не впливають на психічний стан, але можуть мати суттєвий позитивний вплив на перебіг деяких захворювань.
Вживання непсихоактивних канабіноїдів не призводить до звикання та використовується у медицині.
Нагадуємо, використання рослин роду коноплі у медичних, навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності та розширює доступ пацієнтів до необхідного лікування регулює Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування» від 21.12.2023 № 3528-IX (далі — Закон № 3528-IX).
Обіг ліків на основі канабісу суворо контролюватимуть. Використання його у рекреаційних цілях, як і раніше, залишиться під забороною. Усі види діяльності, пов’язані з медичним канабісом — ліцензуватимуться.
Як і будь-які ліки, ліки на основі канабісу пацієнт зможе отримати відповідно до медичних показань, виключно за призначенням лікаря і за електронним рецептом.
Постанова набирає чинності 16.08.2024 одночасно із введенням в дію Закону № 3528-IX.