Робоча ситуація дня: Виникнення від’ємного значення при розрахунку збору на відтворення водних живих ресурсів

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Упродовж скількох кварталів поточного року можна враховувати витрати на відтворення водних живих ресурсів, здійснених у попередньому році? Якщо сума платежу за використання водних живих ресурсів менша за витрати на їх відтворення, здійснених у попередні періоди, то згідно з розрахунком цього платежу виникає від’ємне значення, що цілком логічно і арифметично вірно. Розрахунок здійснено в системі «Медок», і при перевірці помилок не виявлено. Але податковий орган говорить, що від’ємне значення неправомірне. Що робити?

Упродовж скількох кварталів поточного року можна враховувати витрати на відтворення водних живих ресурсів, здійснених у попередньому році? Якщо сума платежу за використання водних живих ресурсів менша за витрати на їх відтворення, здійснених у попередні періоди, то згідно з розрахунком цього платежу виникає від’ємне значення, що цілком логічно і арифметично вірно. Розрахунок здійснено в системі «Медок», і при перевірці помилок не виявлено. Але податковий орган говорить, що від’ємне значення неправомірне. Що робити?

Порядок справляння збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів і розмірів збору затверджено Постановою КМУ від 06.04.1998 № 449 (далі — Порядок № 449).

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Відповідно до пункту 5 Порядку № 449 розмір збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів обчислюється з урахуванням виду ресурсів, нормативів збору, визначених КМУ, і квоти вилову.

Цим же пунктом визначено, що саме є збором за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів і що даний збір дійсно зменшується на суму авансового платежу і витрат на здійснення в попередні періоди рибоводно-меліоративних робіт і робіт, пов’язаних із відтворенням рибних та інших водних живих ресурсів.

Але це в тому випадку, коли встановлено квоти для підприємства. Якщо ж такі квоти не встановлені (також коли вилов зазначених ресурсів здійснюється без квотування в межах загального ліміту) — розмір збору обчислюється на основі нормативів збору та фактичних обсягів вилову у звітному періоді. У таких випадках збір справляється щоквартально.

На сьогодні порядок обчислення та внесення платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів міститься в Інструкції, затвердженій спільним наказом Держкомрибгоспу, Мінекономіки, Мінфіну, Мінохорони та ДПА України від 24.12.1999 № 167/156/299/300/650 (далі — Інструкція № 167).

Так користувач зобов’язаний вести облік вилучених водних живих ресурсів наростаючим підсумком з початку року та щокварталу складати в двох примірниках розрахунок за встановленою формою згідно з додатком (пп. 2.2. Інструкції № 167).

Пунктом 2.3 Інструкції № 167 визначено, що розмір плати за спеціальне використання водних живих ресурсів обчислюється користувачем самостійно відповідно до пункту 5 Порядку № 449.

Таким чином, питання сплати за спецвикористання водних живих ресурсів регулюється зазначеними вище нормативно-правомими актами (Порядком № 449 та Інструкцією № 167). А даними нормативно-правовими актами не визначено, за який період можна зменшувати платіж поточного року на суму коштів, витрачених на рибоводно-меліоративні роботи тощо. Але як зазначили податкові органи спільно з Держкомрибгоспом України в листі від 07.02.2000 № 1651/7/18-0617, № 4-6/211 при розрахунку плати за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів можна враховувати зазначені витрати за попередній рік у розмірі, що не перевищує нарахованої суми плати за звітний період.

Отже, враховуючи лист податківців, дійсно, від’ємного значення не повинно бути. Відповідно, у програмі «Медок» від’ємного значення теж не виникне.

Але на останок зазначимо, що листи не є нормативно-правовими актами, а ні Порядок № 449, ні Інструкція № 167 таких обмежень не містять.

Тому, за бажанням, свою позицію можна відстоювати у судовому порядку. Інша річ, що немає порядку повернення різниці між витратами та сумою зобов’язань. Тому, на нашу думку, краще виходити в «нуль», тоді й проблема зникне.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12028

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52410

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34016

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді