Чи включати суми бюджетного фінансування до бази оподаткування ПДВ

Податківці проконсультували з питання необхідності включення до бази оподаткування ПДВ сум бюджетного фінансування, які отримані за кодом 2610

Чи включати суми бюджетного фінансування до бази оподаткування ПДВ

ДПС розглянула звернення платника у якому йшлося про наступне.

Основним видом діяльності платника є постачання питної води, збір та складування твердих побутових відходів, надання послуг з іншої комунальної діяльності, обслуговування і утримання об’єктів та елементів благоустрою громади. Для виконання платником заходів по утриманню, обслуговуванню, ремонту дитячих та спортивних майданчиків, кладовищ, санітарній очистці вулиць тощо виділяється бюджетне фінансування за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» (далі — код 2610). Використання бюджетних коштів здійснюється на підставі плану використання бюджетних коштів на виконання місцевих бюджетних програм.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання необхідності включення до бази оподаткування ПДВ таких сум бюджетного фінансування, які отримані за кодом 2610.

Виходячи із аналізу норм Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, що наявні у зверненні, ДПС повідомила, що:

  • оподаткуванню ПДВ підлягають операції платника ПДВ з постачання товарів/послуг, а не взаємовідносини платника ПДВ з іншими суб’єктами чи кошти, які отримані в тому числі з бюджету;
  • платники при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковують відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV; далі — Закон про бухоблік). Для цілей податкового обліку беруть до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Для цілей оподаткування ПДВ безпосередньо фінансування (грошові кошти), яке отримує платник, не є об’єктом оподаткування ПДВ, в той же час до бази оподаткування ПДВ відповідно до пункту 188.1 ПК включають будь-які кошти, які надходять до платника як оплата вартості послуг/робіт, що постачаються чи будуть поставлені платником, у тому числі бюджетне фінансування, якщо воно по суті є оплатою вартості виконаних в межах бюджетних програм послуг/робіт при умові, що безпосереднім постачальником/виконавцем таких послуг/робіт є платник.

При цьому виникнення об’єкта оподаткування ПДВ та нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не залежить від того, на які цілі витрачатиме отримувач такі кошти (виплата заробітної плати, придбання товарів/послуг тощо).

У даному випадку оподатковуваними операціями для платника є операції такого платника з постачання/виконання послуг/робіт, зокрема, у межах виконання бюджетних програм.

Такі операції є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються ПДВ за ставкою 20%.

Факт здійснення господарської операції (у тому числі з постачання/виконання послуг/робіт) повинен бути підтверджений належним чином оформленими первинними документами.

Перелік обов'язкових реквізитів, які повинні мати такі первинні документи, визначили частиною другою статті 9 Закону про бухоблік. При цьому платник самостійно визначає як вартість послуг/робіт, що ним надаються, так і складові такої вартості.

Викладену позицію ДПС узгодила з Мінфіном.

Отже, до бази оподаткування ПДВ відповідно до пункту 188.1 ПК включають не суми бюджетного фінансування (у тому числі за кодом 2610), а кошти, отримані як вартість виконаних робіт. Зокрема, по утриманню, обслуговуванню, ремонту дитячих та спортивних майданчиків, кладовищ, санітарній очистці вулиць тощо.

Платник самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства (абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік).

Оскільки бухоблік платник веде самостійно, то джерела оплати виконання заходів за бюджетними програмами (фінансування чи інші джерела надходжень) платник зобов’язаний визначати самостійно виходячи з даних бухобліку.

За інформацією ДПС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Строки і порядок реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235311

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80409

Податок на додану вартість

В аналітиці експерт розбирає, що таке ПДВ, все про ПДВ 2024 – ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
74471

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59693

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді