Роз’яснюючи порядок оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, Держземагенство повідомило, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюються відповідно до чинного законодавства.
Якщо ж відомості про певні земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Водночас відомство нагадало, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до 01.01.2013, є дійсними. А земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Загалом земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юросіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними (внаслідок добровільної відмови від права користування землею чи вилучення земельної ділянки). При цьому припинити право користування можливо лише на сформовану земельну ділянку.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Тобто земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Саме формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділу чи об’єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Для формування земельних ділянок відповідно до чинного законодавства необхідно замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні відповідно до державного акта на право постійного користування земельною ділянкою. Складовим документом технічної документації щодо поділу земельної ділянки є згода органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ земельної ділянки землекористувачем.