Як відповідно до чинного законодавства здійснюється повернення готівки, що була перерахована в безготівковій формі?
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі. При цьому вони зобов’язані проводити розрахункові операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують їх виконання. Такі розрахункові документи на повну суму проведеної операції видаються особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї.
Згідно з нормами статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР розрахунковою операцією вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (не надану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22, безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Таким чином, виходячи із вищезазначеного, якщо попередня оплата за товар (послуги) здійснювалась у безготівковій формі, то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку або у разі готівкової форми розрахунків чи застосування банківської платіжної картки — із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»