Громадянам не потрібно їх спеціально обмінювати.
Вони можуть без обмежень продовжувати розраховуватися банкнотами старого зразка, оскільки ті залишатимуться дійсними платіжними засобами.
Як відбуватиметься поступова заміна?
Із 1 листопада 2024 року НБУ спільно з банками поступово вилучатиме з готівкового обігу України зазначені банкноти, зокрема:
- банки не видаватимуть із кас такі банкноти за всіма видами готівкових операцій;
- Національний банк припинить видавати ці банкноти банкам, інкасаторським компаніям та компаніям з оброблення готівки.
Потрапляючи в банки, банкноти номіналами 50 та 200 грн старого зразка не будуть більше повертатися в обіг, а вилучатимуться та передаватимуться до Національного банку для подальшого їх перерахування та утилізації.
Водночас заміна банкнот номіналами 50 та 200 грн старого зразка на сучасні, з посиленою системою захисту, не вплине на готівкові розрахунки громадян, їм не потрібно вживати додаткових заходів для обміну.
Поговорили про нові обмеження на розрахунки платіжними картками з 1 жовтня 2024 року. Розповіли, як працює державна програма «Національний кешбек» та хто може до неї долучитися. Приділили увагу оновленому Положенню про касові операції – воно суттєво вплине на роботу бухгалтера
Для чого замінювати банкноти попереднього покоління?
Нацбанк з метою підвищення якості готівки в обігу комплексно працює над оптимізацією готівкового обігу та послідовно замінює в обігу всі банкноти попередніх років на більш сучасні та захищені.
Так, заміна банкнот номіналами 50 та 200 гривень старого зразка завершить цей процес. Як наслідок, банкнотно-монетний ряд гривні міститиме лише грошові знаки сучасного покоління. Це посилить якість та надійність готівкової національної валюти, що перебуває в обігу.
Цей процес відбувається поступово та не створює незручностей для готівкових розрахунків, водночас приносить користь і державі, і банкам, і торговельним мережам, і громадянам.
Наразі вже триває поступове вилучення з обігу та заміна банкнот номіналами:
- 1 та 2 гривні зразків 2003—2007 років — із 1 жовтня 2020 року;
- 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003–2007 років — із 1 січня 2023 року;
- 500 гривень — із 1 серпня 2024 року.
Джерело: НБУ