Як вплине підвищення ставки військового збору на суми лікарняних
Для військового збору важливо, якою датою нарахували лікарняні. Дати відкриття і закриття лікарняного, ухвалення рішення про його оплату не мають значення. До того ж від дати, коли лікарняний закрили, до отримання статусу «Готовий до сплати» минає ще сім днів. Тому не можна наперед нарахувати лікарняні.
Підстава нарахувати лікарняні — розрахунок їх суми. Бухгалтерська служба обчислює цю суму, коли надійшли документи про призначення та виплату лікарняних.
Якщо нараховуватимете лікарняні датою, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі ― Закон № 4015), та пізніше, застосуйте ставку військового збору 5%.
Наприклад, якщо е-лікарняний відкрили на період із 01.10.2024 по 10.10.2024, із лікарняних, які нарахуєте в обліку до дня набрання чинності Законом № 4015, утримуєте військовий збір за ставкою 1,5%.
Якщо лікарняний нараховуєте із дня набрання чинності Законом № 4015, застосовуєте збільшену ставку військового збору.
Варто звернути увагу також на норму, що військовий збір утримують за тими самими правилами, що й ПДФО, визначені в розділі IV ПК (пп. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК). Тож для цілей застосування ПСП доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (абз. третій пп. 169.4.1 ПК).
Сподіваємось ця норма не буде підставою на думку податківців для перерахунку військового збору, утриманого з частини лікарняних, що припадає на дні після набрання чинності Законом № 4015? Адже в Додатку 4ДФ всю суму лікарняних покажете в місяці нарахування в бухобліку. У Додатку 4ДФ відпускні не розподіляють за місяцями.