Порядок оподаткування ПДФО та ВЗ доходів фізичних осіб від операцій з криптовалютою

У ДПС нагадують, який порядок оподаткування ПДФО та ВЗ доходу фізичних осіб від операцій з криптовалютою

Порядок оподаткування ПДФО та ВЗ доходів фізичних осіб від операцій з криптовалютою

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулює розділ ІV ПК. Об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи — це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п. 163.1 ПК).

Водночас оподаткування іноземних доходів встановлює пункт 170.11 ПК.

Крім того, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПК (п.п. 164.2.20 ПК).

Також доходи, визначені у статті 163 ПК, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) ПДФО і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, який встановлюють стаття 168 та підпункт 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%, визначену статтею 167 ПК, і ставку військового збору 1,5%, встановлену підпунктом 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК (п.п. 168.1.1 ПК).

Водночас платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — податкова декларація) за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок і військовий збір з таких доходів (п.п. 168.2.1 ПК).

Порядок подання податкової декларації визначає стаття 179 ПК.

На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.

Разом з тим, з метою врегулювання правовідносин щодо обігу, зберігання, володіння, використання та проведення операцій за допомогою криптоактивів в Україні, а також визначення загальних засад функціонування та правового регулювання ринку віртуальних активів в Україні на сьогодні у ВРУ зареєстровано відповідні проєкти законів.

Отже, дохід, отриманий фізичною особою від продажу криптовалюти включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід, якщо джерело виплати цього доходу є іноземним, або як інший дохід, якщо виплата доходу здійснюється фізичною особою — резидентом на території України.

При цьому оподаткуванню підлягає сума коштів, яка отримується платником податків від операцій з криптовалютою.

Податківці наголошують, що питання є ситуативним, а кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.

Джерело: ГУ ДПС у Донецькій області


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
1783

Податкова соціальна пільга: розмір, отримання, застосування

Зміна прожиткового мінімуму на початку року оновлює й податкові соціальні пільги (ПСП). Яким є розмір податкової соціальної пільги у 2024—2025 рр., коли вона нараховується, «дитячі» ПСП, документи для отримання пільги, приклади застосування ПСП, її особливості у одиноких матерів, працюючих студентів, «афганців», «чорнобильців», «АТОвців», пенсіонерів, осіб з інвалідністю – у консультації
335738

Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО (Податковий розрахунок): оновлено

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку
634577

Як відобразити простій і відпустку за свій рахунок у Податковому розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Відпустка за свій рахунок та простій стали поширеними явищами. Як рахувати ЄСВ у такі місяці та скласти Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ — покажемо на зразках і прикладах у консультації
68325

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді