1 грудня запрацює режим експортного забезпечення: подробиці від Держмитслужби

У Держмитслужбі розповіли, як з 1 грудня 2024 року втілюватимуть на практиці норми постанови КМУ від 29.10.2024 № 1261

1 грудня запрацює режим експортного забезпечення: подробиці від Держмитслужби

З 1 грудня 2024 року запроваджується режим експортного забезпечення (далі — РЕЗ) до операцій з експорту окремих видів товарів за переліком, визначеним постановою КМУ від 29.10.2024 № 1261, а саме :

  • мед натуральний;
  • горіхи волоські у шкаралупі;
  • горіхи волоські без шкаралупи;
  • пшениця і суміш пшениці та жита (меслин);
  • жито;
  • ячмінь;
  • овес;
  • кукурудза;
  • соєві боби, подрібнені або неподрібнені;
  • насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене;
  • насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене;
  • олія соєва та її фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
  • олії соняшникова, сафлорова або бавовняна та їх фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
  • олії ріпакова (із ріпака або кользи) або гірчична та їх фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
  • макуха та інші тверді відходи і залишки, одержані під час добування рослинних або мікробних жирів і олій, за винятком відходів товарної позиції 2304 або 2305, мелені або немелені, негранульовані або гранульовані.

Режим експортного забезпечення не застосовується до операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів:

  • що вивозяться як припаси транспортними засобами комерційного призначення, відповідно до ст. 229 Митного кодексу України;
  • включених до товарних підкатегорій 1001 91 10 00, 1002 10 00 00, 1003 10 00 00, 1004 10 00 00, 1005 10 13 00, 1005 10 15 00, 1005 10 18 00, 1201 10 00 00, 1205 10 10 00, 1206 00 10 00 згідно з УКТЗЕД, які здійснюються платниками податку на додану вартість у супроводі фітосанітарного сертифіката, виданого з урахуванням положень пункту 1-5 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про карантин рослин» від 30.06.1993 № 3348-XII;
  • що вивозяться як гуманітарна допомога, що надається Україною.

З 01.12.2024 починають застосовуватись положення Законів України від 09.05.2024:

  • «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» № 3706-ІХ;
  • «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» № 3707-ІХ.

Закони встановлюють особливості здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у рамках запровадження режиму експортного забезпечення.

Зокрема, набирає чинності пункт 9-35 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, яким встановили додатковий перелік підстав для відмови в митному оформленні окремих товарів, контроль за якими покладають на митні органи.

Починаючи з 01.12.2024 за періодичними митними деклараціями, оформленими до 30 листопада 2024 року включно, оформлення доручень на навантаження окремих товарів на морські судна закордонного плавання та/або пропуск окремих товарів за межі митної території України не допускається.

До графи 44 експортних митних декларацій на окремі товари, що подаватимуть з 1 грудня 2024 року (крім додаткових декларацій на окремі товари, вивезені за межі митної території України за періодичними митними деклараціями до 30 листопада 2024 року включно), обов’язковим є внесення під кодом документа «9402» відомостей про податкову накладну, зареєстровану в ЄРПН.

Також з 01.12.2024 при декларуванні окремих товарів у графі 37 останньої додаткової декларації до періодичної митної декларації декларанти або уповноважені ними особи повинні зазначати код ознаки завершення переміщення за відповідною періодичною митною декларацією «84».

На додаткові декларації на окремі товари, пропущені за межі митної території України за періодичними митними деклараціями до 30 листопада 2024 року включно, режим експортного забезпечення не поширюється.

Також, крім випадків здійснення декларування товару на підставі форвардного контракту, в разі періодичної митної декларації митними органами має контролюватись фактурна вартість окремих товарів, заявлена у періодичній митній декларації, а при поданні додаткової декларації — на дату пропуску товару за межі митної території України.

У зв’язку з цим, декларантами або уповноваженими ними особами з метою запобігання надання відмови в митному оформленні окремих товарів за додатковими деклараціями повинен контролюватись рівень цін товарів та в разі, якщо на дату очікуваного пропуску товарів за межі митної території України фактурна вартість за періодичною митною декларацію буде нижчою, ніж вартість цього товару, розрахована згідно з мінімально допустимими експортними цінами, визначеними відповідно до статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII, для вивезення товарів має подаватись нова митна декларація з рівнем ціни, що перевищує мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари.

Мінімально допустимі експортні ціни застосовуються з дня, наступного за днем їх розміщення на офіційному веб-сайті Мінагрополітики. Мінагрополітики розрахувало мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів на червень-листопад місяці, які затвердило наказом від 11.11.2024 № 4089.

У подальшому зазначені накази про затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів розміщуватиме Мінагрополітики на своєму офіційному веб-сайті у розділах:

  • нормативно-правові акти (НПА) — прийняті нормативно-правові акти — накази Мінагрополітики та/або
  • головна сторінка сайту — експорт — накази про затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів.

До моменту розміщення нових цін застосовують затверджені мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари за попередній місяць, розміщені на офіційному веб-сайті Мінагрополітики.

За інформацією Держмитслужби


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зовнішньоекономічна діяльність 2024

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД 2024, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
38265

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80768

Митна декларація: заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовується в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
134650

Звільнення від мита і ПДВ товарів для енергоінфраструктури та розмінування

Верховна Рада скасувала ввізне мито і ПДВ на енергетичне обладнання. Підприємства-виробники також матимуть змогу з пільгами імпортувати складові для виробництва машин для механізованого розмінування. Тримайте детальний огляд змін до Податкового та Митного кодексів через ці новації
426

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код УКТ ЗЕД
47792

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді