Лист Держпраці від 22.11.2024 № 1779/2.3/2.1-ЗВ-24а
Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (далі — Інструкція) затвердили спільним наказом Мінпраці, Мінюст та Мінсоцзахисту населення України від 29.07.1993 № 58.
Питання, пов'язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання і обліку, регулюються постановою КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.93 № 301 (далі — Постанова № 301), Інструкцією та іншими актами законодавства.
Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладають на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання (п. 4 Постанови № 301).
Зміни в обліку трудової діяльності працівника відбулися відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 № 1217-IX; далі — Закон № 1217.
Облік трудової діяльності працівника здійснюють в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю України).
Як закрити рік: чекліст бухгалтера із зарплати
Включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється протягом п'яти років з дня набрання чинності Законом № 1217. Підставою є відомості, подані страхувальником або застрахованою особою.
Отже, ведення обліку трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування є обов'язком роботодавця. Законодавство про працю не передбачає наявності згоди працівника або його заяви на ведення трудових книжок в електронній формі.