Так, задекларована платниками податків сума контрольованих операцій (далі — КО) становить 2,5 трлн грн. Вона є на 14 % більшою за суму попереднього звітного року.
В основному КО здійснювались із нерезидентами, які зареєстровані в:
- Республіці Австрія (20 %),
- Швейцарській Конфедерації (16 %),
- Королівстві Нідерланди (9 %),
- Французькій Республіці (8 %),
- Сполучених Штатах Америки (по 6 %),
- Федеративній Республіці Німеччина (5 %).
Значну питому вагу в загальному обсязі КО займають операції з товарами — 49 % (у тому числі з сировинними товарами — 25 %) та банківські послуги — 28 %. Інші категорії операцій мають значно меншу частку, зокрема, послуги — 9 %, фінансові послуги — 8 %, операції з цінними паперами — 5 % та інші — 1%.
Платники податків для встановлення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» застосували такі методи трансферного ціноутворення (далі — ТЦ):
- метод порівняльної неконтрольованої ціни (301, 306, 307) — 62 %,
- метод чистого прибутку (304) — 35 %,
- методи ціни перепродажу/витрати плюс/розподілення прибутку (302, 303, 305) — 3 %.
У порівнянні з попередніми звітними роками застосування платниками методу порівняльної неконтрольованої ціни в КО, предметом яких є товарні позиції, зросло на 10%.
Нагадуємо, що з 1 січня 2023 року набрали чинності затверджені Порядки встановлення відповідності умов КО щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки», затверджені наказом Мінфіну від 18.01.2022 № 19. Ці Порядки не встановлюють нового регулювання, а більш деталізовано розкривають методологічні аспекти визначення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» та контролю за ТЦ (пріоритетність методу порівняльної неконтрольованої ціни, особливості здійснення коригувань тощо). Отже, встановлення відповідності умов окремих КО принципу «витягнутої руки» фактично можуть проводити платники податків і контролюючі органи за логічними та послідовними правилами, зазначеними в Порядках, також у ретроспективі.
Платники, які у звітному 2023 році здійснювали КО та входять до міжнародної групи компаній (далі – МГК), були зобов’язані разом із звітом про КО подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).
Чергові зміни, що їх внесли до ПК, стосуються, зокрема, платників, які є контролерами КІК. Читайте у статті, яких штрафів не застосовуватимуть до контролерів КІК у період дії воєнного стану і що таке незастосування може означати на практиці, а також про інші зміни для КІК
Такі Повідомлення подали 1 736 платників. Основними державами (територіями) податкового резидентства материнських компаній МГК є:
- Республіка Кіпр —21 %,
- Федеративна Республіка Німеччина, Сполучені Штати Америки — по 10 %,
- Французька Республіка, Швейцарська Конфедерація — по 5 %,
- Україна, Республіка Австрія та Велика Британія — по 4 %,
- Королівство Нідерландів — 3 %,
- інші країни світу — 34 %.
Також платники здійснили самостійне коригування ціни КО і сум податкових зобов’язань та подали Додаток ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 звітний рік на суму 3,7 млрд грн. Це становить понад 71% від загальної суми коригувань, проведених в 2024 році (5,2 млрд грн).
ДПС наголошує на доцільності перегляду платниками умов КО щодо їх відповідності принципу «витягнутої руки» та добровільній сплаті податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств до початку проведення перевірок з питань ТЦ.