Результати декларування контрольованих операцій за 2023 рік: ключові підсумки

ДПС прозвітувала, що за результатами 2023 звітного року надійшло 2 530 звітів про контрольовані операції. Це приблизно на 9 % більше минулорічного показника (станом на 01.11.2024).

Результати декларування контрольованих операцій за 2023 рік: ключові підсумки

Так, задекларована платниками податків сума контрольованих операцій (далі — КО) становить 2,5 трлн грн. Вона є на 14 % більшою за суму попереднього звітного року.

В основному КО здійснювались із нерезидентами, які зареєстровані в:

  • Республіці Австрія (20 %),
  • Швейцарській Конфедерації (16 %),
  • Королівстві Нідерланди (9 %),
  • Французькій Республіці (8 %),
  • Сполучених Штатах Америки (по 6 %),
  • Федеративній Республіці Німеччина (5 %).

Значну питому вагу в загальному обсязі КО займають операції з товарами — 49 % (у тому числі з сировинними товарами — 25 %) та банківські послуги — 28 %. Інші категорії операцій мають значно меншу частку, зокрема, послуги — 9 %, фінансові послуги — 8 %, операції з цінними паперами — 5 % та інші — 1%.

Платники податків для встановлення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» застосували такі методи трансферного ціноутворення (далі — ТЦ):

  • метод порівняльної неконтрольованої ціни (301, 306, 307) — 62 %,
  • метод чистого прибутку (304) — 35 %,
  • методи ціни перепродажу/витрати плюс/розподілення прибутку (302, 303, 305) — 3 %.

У порівнянні з попередніми звітними роками застосування платниками методу порівняльної неконтрольованої ціни в КО, предметом яких є товарні позиції, зросло на 10%.

Нагадуємо, що з 1 січня 2023 року набрали чинності затверджені Порядки встановлення відповідності умов КО щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки», затверджені наказом Мінфіну від 18.01.2022 № 19. Ці Порядки не встановлюють нового регулювання, а більш деталізовано розкривають методологічні аспекти визначення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» та контролю за ТЦ (пріоритетність методу порівняльної неконтрольованої ціни, особливості здійснення коригувань тощо). Отже, встановлення відповідності умов окремих КО принципу «витягнутої руки» фактично можуть проводити платники податків і контролюючі органи за логічними та послідовними правилами, зазначеними в Порядках, також у ретроспективі.

Платники, які у звітному 2023 році здійснювали КО та входять до міжнародної групи компаній (далі – МГК), були зобов’язані разом із звітом про КО подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).

Такі Повідомлення подали 1 736 платників. Основними державами (територіями) податкового резидентства материнських компаній МГК є:

  • Республіка Кіпр —21 %,
  • Федеративна Республіка Німеччина, Сполучені Штати Америки — по 10 %,
  • Французька Республіка, Швейцарська Конфедерація — по 5 %,
  • Україна, Республіка Австрія та Велика Британія — по 4 %,
  • Королівство Нідерландів — 3 %,
  • інші країни світу — 34 %.

Також платники здійснили самостійне коригування ціни КО і сум податкових зобов’язань та подали Додаток ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 звітний рік на суму 3,7 млрд грн. Це становить понад 71% від загальної суми коригувань, проведених в 2024 році (5,2 млрд грн).

ДПС наголошує на доцільності перегляду платниками умов КО щодо їх відповідності принципу «витягнутої руки» та добровільній сплаті податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств до початку проведення перевірок з питань ТЦ.

За інформацією ДПС


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Зовнішньоекономічна діяльність 2024/2025

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД 2024, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
38411

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
81732

Митна декларація: заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовується в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
135421

Звільнення від мита і ПДВ товарів для енергоінфраструктури та розмінування

Верховна Рада скасувала ввізне мито і ПДВ на енергетичне обладнання. Підприємства-виробники також матимуть змогу з пільгами імпортувати складові для виробництва машин для механізованого розмінування. Тримайте детальний огляд змін до Податкового та Митного кодексів через ці новації
454

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код УКТ ЗЕД
47923

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді