Результати декларування контрольованих операцій за 2023 рік: ключові підсумки

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

ДПС прозвітувала, що за результатами 2023 звітного року надійшло 2 530 звітів про контрольовані операції. Це приблизно на 9 % більше минулорічного показника (станом на 01.11.2024).

Результати декларування контрольованих операцій за 2023 рік: ключові підсумки

Так, задекларована платниками податків сума контрольованих операцій (далі — КО) становить 2,5 трлн грн. Вона є на 14 % більшою за суму попереднього звітного року.

В основному КО здійснювались із нерезидентами, які зареєстровані в:

  • Республіці Австрія (20 %),
  • Швейцарській Конфедерації (16 %),
  • Королівстві Нідерланди (9 %),
  • Французькій Республіці (8 %),
  • Сполучених Штатах Америки (по 6 %),
  • Федеративній Республіці Німеччина (5 %).

Значну питому вагу в загальному обсязі КО займають операції з товарами — 49 % (у тому числі з сировинними товарами — 25 %) та банківські послуги — 28 %. Інші категорії операцій мають значно меншу частку, зокрема, послуги — 9 %, фінансові послуги — 8 %, операції з цінними паперами — 5 % та інші — 1%.

Платники податків для встановлення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» застосували такі методи трансферного ціноутворення (далі — ТЦ):

  • метод порівняльної неконтрольованої ціни (301, 306, 307) — 62 %,
  • метод чистого прибутку (304) — 35 %,
  • методи ціни перепродажу/витрати плюс/розподілення прибутку (302, 303, 305) — 3 %.

У порівнянні з попередніми звітними роками застосування платниками методу порівняльної неконтрольованої ціни в КО, предметом яких є товарні позиції, зросло на 10%.

Нагадуємо, що з 1 січня 2023 року набрали чинності затверджені Порядки встановлення відповідності умов КО щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки», затверджені наказом Мінфіну від 18.01.2022 № 19. Ці Порядки не встановлюють нового регулювання, а більш деталізовано розкривають методологічні аспекти визначення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» та контролю за ТЦ (пріоритетність методу порівняльної неконтрольованої ціни, особливості здійснення коригувань тощо). Отже, встановлення відповідності умов окремих КО принципу «витягнутої руки» фактично можуть проводити платники податків і контролюючі органи за логічними та послідовними правилами, зазначеними в Порядках, також у ретроспективі.

Платники, які у звітному 2023 році здійснювали КО та входять до міжнародної групи компаній (далі – МГК), були зобов’язані разом із звітом про КО подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).

Такі Повідомлення подали 1 736 платників. Основними державами (територіями) податкового резидентства материнських компаній МГК є:

  • Республіка Кіпр —21 %,
  • Федеративна Республіка Німеччина, Сполучені Штати Америки — по 10 %,
  • Французька Республіка, Швейцарська Конфедерація — по 5 %,
  • Україна, Республіка Австрія та Велика Британія — по 4 %,
  • Королівство Нідерландів — 3 %,
  • інші країни світу — 34 %.

Також платники здійснили самостійне коригування ціни КО і сум податкових зобов’язань та подали Додаток ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 звітний рік на суму 3,7 млрд грн. Це становить понад 71% від загальної суми коригувань, проведених в 2024 році (5,2 млрд грн).

ДПС наголошує на доцільності перегляду платниками умов КО щодо їх відповідності принципу «витягнутої руки» та добровільній сплаті податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств до початку проведення перевірок з питань ТЦ.

За інформацією ДПС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12037

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52419

Заповнення та подання звіту про експорт (імпорт) послуг (форма № 9-ЗЕЗ (квартальна))

Експорт-імпорт послуг є постійним об’єктом дослідження у статистичних щорічниках. Ці дані отримують із форми № 9-ЗЕЗ. З’ясуємо, хто й як складає звіт про експорт (імпорт) послуг
31879

Оферта: що це та як оформити

Оферта як пропозиція укласти угоду, як використовувати оферту у ЗЕД, якими бувають оферти, структура оферти, контроферта та прийняття угоди — акцепт оферти. Публічна оферта як необхідність у діяльності інтернет-магазину. Ці та інші питання — в огляді
3914

Інвойс: зразок

Особи, які провадять зовнішньоекономічну діяльність, щодня мають справу з інвойсом. Мінфін визнає його первинним документом. А податківці вимагають додатково складати до інвойсу акт виконаних робіт, податкову накладну чи рахунок-фактуру. Чия позиція в пріоритеті та що робити на практиці? Усе пояснить експерт
68243

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді