Організація професійного навчання працівників здійснюється роботодавцями з урахуванням потреб власної господарської або іншої діяльності відповідно до вимог законодавства (ст. 6 Закону України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 № 4312-VI; далі — Закон № 4312).
Професійне навчання працівників здійснюється безпосередньо у роботодавця, на договірній основі у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах або організаціях. При цьому роботодавці можуть здійснювати формальне і неформальне професійне навчання працівників.
Національна сертифікація бухгалтерів — 2025
Формальне професійне навчання працівників робітничих професій включає первинну професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників. А для працівників, які за класифікацією професій належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, — включає перепідготовку, стажування, спеціалізацію та підвищення кваліфікації. За результатами такого навчання видають документ про освіту встановленого зразка (ст. Закону № 4312).
Неформальне професійне навчання працівників — це набуття працівниками професійних знань, умінь і навичок, не регламентоване місцем набуття, строком та формою навчання та здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця за рахунок його коштів з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності.
Не включають до складу оподатковуваних доходів фізичних осіб суму, сплачену будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року (у 2025 році — 8 000,00 грн × 3) за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (пп. 165.1.21 Податкового кодексу України; ПК).
Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПК) включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (пп. 164.2.17 ПК).
До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включають суму витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом (пп. 165.1.37 ПК).
- Національна сертифікація бухгалтерів — 2025 ⏩
- Професійна сертифікація за МСФЗ ⏩
- Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025 ⏩
- ПДВ: від азів до майстерності ⏩
- Розрахунок зарплати, звітність, перевірки ⏩
- РРО: робота, помилки та штрафи ⏩
- ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця ⏩
- Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування ⏩
Отже, сума коштів сплачених роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за навчання фізичної особи, що не перевищує у 2025 році 24 000,00 грн за кожний місяць навчання та витрати роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника, не включають до складу оподатковуваного доходу такої фізичної особи (працівника).
У разі порушення зазначених умов та в частині перевищення суми, визначеної підпунктом 165.1.21 ПК, кошти, сплачені роботодавцем за навчання фізичної особи прирівнюють до додаткового блага та оподатковують ПДФО за ставкою 18%.
Щодо участі працівника у семінарах та конференціях.
У разі якщо запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юридична особа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, то сума, яку сплатила юрособа (роботодавець) за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та об’єктом оподаткування ПДФО.
Водночас, якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, то суму, яку сплатила юрособа (роботодавець) за участь у семінарі (конференції) за такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового блага. Таку суму включають до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковують за ставкою 18%.