Не включають до оподатковуваного доходу суму нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надають резиденти — юридичні або фізичні особи на користь платника ПДФО протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного абзацом першим підпункту 169.4.1 Податкового кодексу України (ПК). А саме, суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн, що у 2025 році складає 4 240,00 грн (3 028,00 грн × 1,4).
Особи, які відповідно до ПК мають статус податкових агентів, та платники ЄСВ зобов’язані подавати у строки, що встановив ПК для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку (пп. «б» п. 176.2 ПК).
Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок) та Порядок його заповнення та подання податковими агентами (далі — Порядок) затвердив Мінфін наказом від 13.01.2015 № 4.
У додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі — додаток 4ДФ) до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» зазначають ознаку доходу, що визначили у розділі 1 «Довідника ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб суму нецільової благодійної допомоги, у тому числі ту, що перевищує встановлений граничний розмір, відображайте у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «169».