Студенти мають гарантоване державою право на забезпечення стипендіями у порядку встановленому Кабміном (ст. 53 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VІІІ).
Порядок призначення і виплати стипендій затвердив Кабмін постановою «Питання стипендіального забезпечення» від 12.07.2004 № 882; далі — Порядок.
Коло здобувачів освіти у закладах освіти або наукових установах за державним (регіональним) замовленням за рахунок коштів загального фонду визначили пунктом 1 Порядку.
Водночас, передбачили, що учням, студентам, курсантам невійськових закладів фахової передвищої, вищої освіти, слухачам, клінічним ординаторам, асистентам-стажистам, аспірантам і докторантам, які навчаються за кошти фізичних та юридичних осіб, стипендії можуть виплачувати коштами таких осіб, якщо це передбачають умови укладеного договору між закладом освіти та фізичною або юридичною особою, яка замовляє платну послугу для себе або іншої особи, та бере на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати (п. 2 Порядку).
Кінцевий перелік доходів, які не включають до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню у джерела виплати визначили статтею 165 Податкового кодексу України; далі — ПК.
Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника не включають суму стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яку виплачують учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище суми, визначеної в абзаці першому підпункту 169.4.1 ПК (сума, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн). У 2025 році складає 4 240,00 грн на місяць (3 028,00 грн × 1,4).
Суму перевищення за її наявності оподатковують під час її нарахування (виплати) за ставкою 18%.
Ставка військового збору збільшується з 1,5% до 5%. Податкові зміни набрали чинності із 01.12.2024. Тримайте пояснення експерта, як будемо утримувати військовий збір із зарплатних виплат та винагороди за ЦПД за новою ставкою
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПК (пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).
Об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включають інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПК (п. 163.1 ПК).
Ставка військового збору становить 5% об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК.
Отже, сума стипендії, яку виплачують учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту за рахунок коштів юрособи відповідно до угоди, укладеної між навчальним закладом та юрособою, не підлягає оподаткуванню ПДФО у розмірі, що не перевищує у 2025 році — 4240,00 грн, а суму перевищення оподатковують ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 5%.