Які документи та до якого органу ДПС повинен подати нерезидент для взяття на облік
Нерезиденти (іноземні компанії, організації), які провадять господарську діяльність на території України та/або які до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 № 466-ІХ належно акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, і станом на 01.01.2021 рок не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов’язані протягом трьох місяців подати до контролюючих органів документи для взяття їх на облік (п. 60 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
Для взяття на облік нерезидентів (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та/або мають на території України відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, подають до контролюючих органах заяви за формою № 1-ОПН, до яких додають копії наступних документів (з пред’явленням оригіналів):
- витягу з відповідного бізнес-реєстру (торговельного, банківського або іншого реєстру, в якому фіксують факт державної реєстрації компанії, організації), виданого в країні реєстрації іноземної компанії, організації та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачили міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надала ВРУ, що супроводжується нотаріально засвідченим перекладом українською мовою;
- документ, що підтверджує присвоєння ідентифікаційного (реєстраційного, облікового) номера (коду) нерезидента в країні його реєстрації, якщо у витягу з відповідного бізнес-реєстру не зазначені відомості про такий номер (код), що супроводжується нотаріально засвідченим перекладом українською мовою;
- документ, який підтверджує повноваження представника нерезидента. У разі якщо такий документ виданий в країні реєстрації нерезидента, він повинен бути легалізований в установленому порядку, якщо інше не передбачили міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана ВРУ, та супроводжуватися нотаріально засвідченим перекладом українською мовою;
- документ про акредитацію (реєстрацію, легалізацію) відокремленого підрозділу іноземної компанії, організації на території України, якщо нерезидент здійснює в Україні діяльність через відокремлений підрозділ.
Зареєстрували постійне представництво: яку звітність подавати
Нерезидент, який провадить господарську діяльність на території України та має належно акредитований (зареєстрований, легалізований) на території України відокремлений підрозділ, стає на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.
Нерезидент, який здійснює господарську діяльність на території України через своє постійне представництво, реєструється також платником податку на прибуток.
Якщо нерезидент має на території України два і більше постійних представництв, то платником податку на прибуток реєструється за місцезнаходженням свого постійного представництва, яке створив першим. У контролюючих органах за місцезнаходженням інших своїх постійних представництв нерезидент підлягає взяттю на облік за неосновним місцем обліку.