7 прикладів, за якими громадянам (не)потрібно подавати майнову декларацію

Автор
експерт з обліку та оподаткування
Податківці навели приклади, за якими у громадян виникає обов’язок щодо подання податкової декларації або звільнення від її подання

7 прикладів, за якими громадянам (не)потрібно подавати майнову декларацію

Приклад 1 (спадщина, за якою не сплатили ПДФО та військовий збір)

Платник податку отримав 25.03.2024 свідоцтво на право спадщини на нерухоме майно від спадкодавця — рідної тітки. ПДФО та військовий збір при нотаріальному оформленні спадщини не сплачувався. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: об’єкти спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню (пп. 174.2.2 Податкового кодексу України (ПК).

Платник, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити ПДФО з таких доходів (пп. 168.2.1 ПК).

Отже, в даному випадку платник повинен подати податкову декларацію за наслідками 2023 року.

Приклад 2 (спадщина, що отримана від члена сім’ї першого та другого ступеня споріднення)

У 2024 році платник отримав у спадщину рухоме майно від спадкодавця — батька. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: обов’язок платника щодо подання податкової декларації вважають виконаним і податкову декларацію не подають, у разі отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу IV ПК оподатковують за нульовою ставкою ПДФО та/або з яких сплатили ПДФО відповідно до п. 174.3 ПК (п. 179.2 ПК).

Об’єкти спадщини, що успадковують спадкоємці, які є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення спадкодавця, підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (пп. 174.2.1 ПК).

Отже, в даному випадку вважається, що платник виконав свій обов’язок і декларацію за наслідками 2024 року не подає за умови відсутності інших доходів, які передбачають виникнення обов’язку щодо її подання.

Приклад 3 (продаж протягом року одного легкового автомобіля)

У 2024 році платник податку продав один легковий автомобіль. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: дохід, отриманий платником від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (п. 173.2 ПК).

У даному випадку вважають, що платник виконав свій обов’язок і декларацію за наслідками 2024 року не подає за умови відсутності інших доходів, які передбачають виникнення обов’язку щодо її подання.

Приклад 4 (продаж вантажного автомобіля)

У 2024 році платник продав вантажний автомобіль іншій фізичні особі. Оформлення договору було здійснено в сервісному центрі МВС. ПДФО та військовий збір сплатили при оформленні продажу авто. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: дохід платника від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року підлягає оподаткуванню (п. 173.1 ПК).

Платник, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити ПДФО з таких доходів (пп. 168.2.1. ПК).

Оскільки зазначений випадок не підпадає під випадки, встановлені п. 179.2 ПК, так як ПДФО та військовий збір сплачувався не під час нотаріального посвідчення договорів, то у даному випадку платник повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.

Приклад 5 (здавання в оренду квартири іншій фізичній особі)

Платник податку протягом 2024 року здавав в оренду власну квартиру іншій фізичній особі. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник ПДФО — орендодавець (пп. 170.1.5 ПК).

Платник, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити ПДФО з таких доходів (пп. 168.2.1 ПК).

Отже, в даному випадку платник повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.

Приклад 6 (відчуження корпоративних прав)

Платник у 2024 році відчужив корпоративні права ТОВ іншій фізичній особі. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами веде платник ПДФО самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважають календарний рік за результатами якого платник зобов'язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року (пп. 170.2.1 ПК).

Отже, в даному випадку платник повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.

Приклад 7 (іноземні доходи)

Платник протягом січня—березня 2024 року працював за кордоном та отримував там зарплату. Чи необхідно подавати декларацію?

Відповідь: платниками ПДФО є, зокрема, фізичні особи — резиденти, які отримують іноземні доходи. Об’єктом оподаткування є іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (пп. 163.1.3 ПК).

Порядок оподаткування іноземних доходів регулює пункт 170.11 ПК. Так, визначили, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, суму такого доходу включають до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та оподатковують за ставкою ПДФО, визначеною пунктом 167.1 ПК, крім окремих випадків, передбачених підпунктом 170.11.1 ПК.

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховують у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ПК).

У разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згоду на обов’язковість яких надала ВРУ, платник може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації (пп. 170.11.2 ПК).

Щоб отримати право на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримує такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачили чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ПК).

Отже, в даному випадку платник повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.

За інформацією ДПС у Закарпатській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
449489

Виправлення помилок у Додатку Д5 Податкового розрахунку

Через Додаток Д5 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за звітний місяць про трудові відносини осіб, зокрема період їхнього початку та закінчення. У консультації знайдете як загальні правила, так і приклади виправлення помилок у додатку Д5
56842

Додаток Д6 до Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: коли подавати і як заповнювати

У консультації про те, коли подавати Додаток Д6 до Податкового розрахунку, що слугує для обліку спецстажу для майбутньої пенсії. Також ознайомитеся з тим, як заповнити Додаток Д6, отримаєте приклади заповнення Додатка Д6 для типових ситуацій
12839

Додаток Д5 до Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: коли подавати і як заповнювати

Коли вперше подавати Додаток Д5 до Податкового розрахунку? Ознайомтеся з останніми змінами і скачайте приклади заповнення Додатка Д5 до об'єднаної звітності для типових ситуацій
27530

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді