Товар зіпсований або втрачений: чи сплачувати акцизний податок за торгівлю алкоголем / тютюном

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Якщо товар зіпсували, знищили, втратили або використали для власних потреб, СГ сплачує акцизний податок з реалізації роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів)

Товар зіпсований або втрачений: чи сплачувати акцизний податок за торгівлю алкоголем / тютюном

Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів — продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовують в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування (пп. 14.1.212 Податкового кодексу України; далі — ПК).

Для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджує такий суб’єкт господарювання (СГ), у тому числі товари, нестачу яких виявили за результатами інвентаризації, проведеної СГ роздрібної торгівлі (у тому числі на вимогу контролюючого органу), вважають проданими безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Цю норму не застосовують до випадків, передбачених підпунктом 216.3 ПК.

Податкове зобов’язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:

  • платник документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачений внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;
  • підакцизний товар (продукціЯ) утраченІ внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом. Цю вимогу застосовують у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначає КМУ (п. 216.3 ПК).

🎥 РОЗРАХУНКИ ПРИ ВИЇЗНІЙ ТОРГІВЛІ

Датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів для підакцизних товарів, наявність або місцезнаходження яких не підтвердив такий СГ, у тому числі таких товарів, недостачу яких виявили за результатами інвентаризації, проведеної СГ роздрібної торгівлі на вимогу контролюючого органу при проведенні перевірки такого органу, є дата складення відповідного документа, що засвідчує зазначені факти (п. 216.9 ПК).

Отже, якщо товар зіпсований, знищений, втрачений або використаний для власних потреб СГ сплачує акцизний податок з реалізації роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів), крім випадків, передбачених підпунктом 216.3 ПК.

За інформацією ДПС у Черкаській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103683

Декларація про максимальні роздрібні ціни: як скласти та подати

Коли подається декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, що таке максимальні роздрібні ціни, відповідальність за порушення максимальних роздрібних цін, приклад заповнення декларації про максимальні роздрібні ціни
190

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
64554

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді