В Україні посилять антитютюнове законодавство

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
МОЗ підтримує посилення антитютюнового законодавства спільно з країнами ЄС

В Україні посилять антитютюнове законодавство

Йдеться про сучасну нікотиновмісну продукцію, як вейпи та нікотинові подушечки (паучі). Таку продукцію світові виробники створюють швидше, аніж на законодавчому рівні країни встигають оновлювати норми та механізми контролю за нею. Саме тому наприкінці березня 12 міністрів охорони здоров’я країн ЄС виступили зі спільною заявою щодо необхідності вдосконалити та посилити антитютюнові обмеження. Серед ключових кроків — заборона смакових добавок, уніфіковане пакування, обмеження маркетингу та посилення контролю за продажем. Рекомендації та результати країн, які вже запровадили нові обмеження зібрані в аналітичній записці.

У Верховній Раді вже зареєстрували законопроєкт від 04.10.2024 № 12091, який, зокрема, передбачає заборону ароматизованих ТВЕН що передбачено євроінтеграційним зобовʼязанням України. Як зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, також необхідно запровадити в законодавстві окрему категорію нікотинових виробів (нікотинові паучі/подушечки) та встановити стандарти якості і вмісту нікотину, щоб зменшити негативний вплив продукту на здоров’я або повну заборону даної продукції.

11 країн ЄС вже заборонили нікотинові паучі, серед яких Німеччина, Бельгія, Нідерланди та Австралія. Україна й надалі працюватиме у тісній співпраці з міжнародними партнерами над впровадженням сучасної антитютюнової політики, яка відповідає цілям Європейського плану боротьби з раком та Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Нагадуємо, що з 11 липня 2023 року в Україні діє антитютюновий Закон України « Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» від 16.12.2021 № 1978-IX (далі — Закон № 1978), яким внесли зміни, що передбачають комплексне регулювання.

З 11 січня 2024 року в країні набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів. МОЗ розробило та затвердило 14 наборів медичних попереджень (варіантів тексту та ілюстрацій), технічні вимоги до дизайну та форми маркування, а також порядок нанесення попереджень виробниками тютюнових виробів.

tg_4.png

З 11 липня 2024 вступили в дію зміни, які забороняють рекламу електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками, передбачені законодавством (Закон № 1978). Окрім того, під забороною:

  • сигарети, у яких рівні викиду в диму однієї сигарети перевищують: нікотину — 1 міліграм, смоли — 10 міліграмів, монооксиду вуглецю — 10 міліграмів;
  • сигарети та тютюн для самокруток, що містять смако-ароматичні добавки у будь-яких компонентах (зокрема, фільтрі, папері, капсули яких містять тютюн або нікотин, або смако-ароматичні добавки);
  • тютюн для перорального вживання.

Контроль за дотриманням антитютюнового законодавства відновили з квітня 2023 року. Підставами для проведення позапланових перевірок є також і звернення споживача до Держпродспоживслужби.

За інформацією МОЗ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
20184

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
35194

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді