Як формуються ціни на тютюн та рідини для електронних сигарет
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
В Україні діють чіткі правила щодо формування цін на тютюнові вироби та рідини для електронних сигарет. Згідно з Податковим кодексом України (ПК), виробники та імпортери таких товарів встановлюють максимальні роздрібні ціни (МРЦ) — це гранична ціна, за якою товар може продаватися в магазинах. МРЦ включає всі податки, окрім 5% акцизного податку з роздрібного продажу, який додають окремо.
Роздрібні магазини не мають права продавати підакцизні товари дорожче за вказану МРЦ із додаванням 5% акцизу, а також не можуть занижувати ціни нижче законодавчо визначеного мінімуму. Такий мінімум залежить від типу товару та розраховують шляхом множення мінімального податкового зобов’язання або акцизної ставки на коефіцієнт 1,45. Для сигарет у 2025 році (з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) додатково діє коефіцієнт 1,1.
Для прикладу:
- сигарети не можуть продаватися дешевше, ніж мінімальний податок, помножений на 1,1 і на 1,45;
- сигарили — не дешевше мінімального податку, помноженого на 1,45;
- інші тютюнові вироби — не нижче специфічної ставки акцизу, помноженої на 1,45.
Щоб притягнути платника до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, потрібно довести умисел та фактичну несплату. Але на практиці кримінальну справу можуть порушити за відсутності податкової перевірки. Чи законно це і як протистояти свавіллю правоохоронних органів, підкаже юрист у статті
Ці правила допомагають державі контролювати тіньовий ринок, захищають легальних продавців від недобросовісної конкуренції та гарантують, що споживач купує справжній, легально ввезений товар. Це все зафіксували у:
- пунктах 14.1.106, 39-1.1, 220.11, 221.3 ПК;
- Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX (далі — Закон № 3817).
Якщо на упаковках одного й того самого товару зазначили різні МРЦ, то продаж повинен здійснюватися за найнижчою з них (плюс 5% акцизу), а не навмання. Це чітко регулює пункт 221.3 ПК.
Зверніть увагу, що з 1 липня 2025 року набувають чинності положення, які встановлюють відповідальність за продаж підакцизних товарів за цінами нижче дозволених (п. 47 ч. 2 ст. 73 Закону України № 3817). Продавці, які порушують ці норми, можуть бути притягнуті до відповідальності.