Які громадські організації обов'язково мають реєструватися платником ПДВ
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюють норми Податкового кодексу України (ПК). Зокрема, умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи визначили статтями181 та 182 Податкового кодексу України (ПК).
У разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн гривень (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання). Виняток — особи, яка є платником єдиного податку першої — третьої групи.
Для цілей реєстрації платником ПДВ до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг включають операції, що оподатковують за будь-якою ставкою ПДВ (20%, 0%, 7%, 14%) та звільнені від оподаткування ПДВ.
При цьому операції, передбачені підпунктом 197.1.15 ПК, що здійснені упродовж періоду дії воєнного стану в Україні громадськими об'єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об'єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов'язкової реєстрації платником ПДВ відповідно до статті 181 ПК.
Відтак, громадські організації не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ, за умови, що обсяги постачання товарів / послуг відповідно до підпункту 197.1.15 ПК не перевищують 1 млн грн.
Згідно з підпунктом 197.1.15 ПК звільняють від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених підпунктом 197.1.15 ПК, такі операції оподатковують на загальних підставах.