Як оскаржити висновок ВЛК: роз’яснення для військовозобовʼязаних
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Мінюст нагадав, як можна оскаржити висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) — як у досудовому, так і в судовому порядку.
Досудовий порядок оскарження
Перший крок — звернення до вищої за рівнем військово-лікарської комісії з письмовою заявою. Залежно від рівня комісії, яка ухвалила висновок, оскаржити його можна у вищій за підпорядкуванням ВЛК:
- постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної (ТЦК та СП) оскаржуються в обласних ВЛК або ВЛК м. Києва;
- постанови обласних ВЛК (Київського міського) ТЦК та СП, оскаржуються в штатних ВЛК (Центральна ВЛК або ВЛК регіону);
- постанови ВЛК регіонів оскаржуються у ЦВЛК або у судовому порядку. Постанови ЦВЛК оскаржуються у судовому порядку.
За результатами розгляду вища інстанція ВЛК може залишити скаргу без задоволення або прийняти рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.
Працівник проходить огляд ВЛК: на який період зберігати заробіток
Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати:
- заяву про перегляд постанови з чітким викладенням підстав незгоди (наприклад, проігнороване захворювання, помилка в діагнозі тощо);
- додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією;
- за наявності — інші документи, які підтверджують вашу позицію (медичні довідки, висновки фахівців тощо).
Судовий порядок оскарження
Ви також можете оскаржити висновок ВЛК в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.
Відведені строки для подання позову:
- 3 місяці — якщо ви вже зверталися до вищої інстанції ВЛК: строк відліковується з дня вручення рішення.
- 6 місяців — якщо не зверталися в досудовому порядку: відлік ведеться з моменту, коли стало відомо про порушення ваших прав (тобто з дати висновку ВЛК).
Вимоги до позовної заяви та необхідні додатки подавайте з урахуванням вимог статей 160 і 161 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, позовна заява має містити:
- найменування адміністративного суду, до якого подається заява;
- повне найменування сторін та їх місцезнаходження (місце проживання);
- зміст оспорюваного рішення (постанови ВЛК);
- виклад обставин, на яких ґрунтуються вимоги;
- вимоги позивача і їх обґрунтування;
- перелік документів, що додаються до заяви.
Середню зарплату тепер визначаємо за місячний період, а не квартальний. Податкову декларацію теж не обов’язково подавати саме як квартальну. Ці зміни актуальні для критичних підприємств, які поновлюють свій статус. Не обійшлося без змін у строках, коли подавати заяву на анулювання відстрочки. Про зміни, що працюють із 5 березня, — в коментарі експерта
До заяви додайте копії оскаржуваної постанови ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).
Пам’ятайте! Поданий позов не зупиняє дію висновку ВЛК. Тому важливо не зволікати з процесом.
Проходження ВЛК — обов’язковий і надважливий етап для кожного військовозобовʼязаного. Якщо ви не згодні з ухваленим висновком, ви маєте повне право на його оскарження. Чим раніше подасте заяву або позов, тим більше шансів, що питання вирішать своєчасно та об’єктивно.