Проходження ВЛК: на який період зберігати заробіток працівника

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
експерт з оплати праці та податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ
Проходження працівниками обстеження військово-лікарської комісії за викликом ТЦК або медогляд військовозобов’язаних. Документи, що засвідчують проходження ВЛК, якщо медогляд у ВЛК триває один день, понад один день або тиждень. Позначки в Табелі обліку робочого часу за дні проходження ВЛК. Збереження середнього заробітку на час проходження ВЛК. Приклади дій роботодавця у шести нетипових ситуаціях

Мобілізація на військову службу розпочалася 24.02.2022 і триває досі. Працівники отримують повістки та проходять обстеження військово-лікарської комісії за викликом ТЦК. Пояснимо, які документи знадобляться, щоб увільнити працівника від роботи і зберегти за ним середній заробіток. У консультації також знайдете рішення для нетипових ситуацій.

🔥 Відпустки 2025: правила + практичні кейси

Обов’язковий медогляд проходять:

  • громадяни України, яких направляють для підготовки до військової служби;
  • особи, яких призивають або приймають на військову службу, приймають на службу у військовому резерві;
  • військовозобов’язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими та іншими спеціальностями у Службі безпеки України під час проведення мобілізації (ч. 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII; далі — Закон про військовий обов’язок).

Проте медогляд не відбувається за власним рішенням особи. Громадяни України, які перебувають у запасі чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:

  • прибувати за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) для проходження медогляду;
  • проходити медогляд і лікування за рішенням військово-лікарської комісії (ВЛК) відповідного ТЦК (ч. 10 ст. 1 Закону про військовий обов’язок).

Тому передусім військовозобов’язаний працівник отримує повістку про виклик до ТЦК. Після уточнення і надання ним своїх облікових даних його направляють для проходження ВЛК, яка визначить ступінь придатності до військової служби.

Медогляд військовозобов’язаних проводять за рішенням керівників ТЦК на збірних пунктах районних (міських) ТЦК або в закладах охорони здоров’я комунальної чи державної форми власності. Огляд проводять лікарі, яких включають до складу ВЛК ТЦК (п. 3.1 розд. ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402; далі — Положення № 402).

Постанову ВЛК ТЦК про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюють довідкою ВЛК (наведено в додатку 4 до Положення № 402). Копію цієї довідки видають особі, яка пройшла медогляд.

Коли лікарям ВЛК ТЦК складно остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, лікар — член ВЛК направляє його на амбулаторне або стаціонарне обстеження. Надалі його оглядає ВЛК ТЦК та вносить відповідний запис про направлення до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) (п. 3.11 розд. ІІ Положення № 402).

Якщо військовозобов’язаного визнали таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу), лікар — член ВЛК ТЦК направляє його для отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаного оглядає ВЛК ТЦК (п. 3.12 розд. ІІ Положення № 402).

Тож проходження ВЛК може тривати не один день. Чіткого строку для цього Положення № 402 не містить.

Військовозобов’язаний працівник має документально підтверджувати виклики до ТЦК — повістками, а період проходження ВЛК — довідками та іншими медичними документами.

Документи, що засвідчують проходження ВЛК

Позначки в Табелі за дні проходження ВЛК

У Табелі обліку робочого часу (типова форма № П-5; далі — Табель) дні, коли працівника викликали до ТЦК і він проходив ВЛК, позначайте кодом «ІН» або «22» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків)).

Якщо окремі дні проходження ВЛК працівник не зможе підтвердити медичними документами, за цей час у Табелі проставте інші причини неявок із кодом «І» або «30». За цей час не зберігайте працівникові середнього заробітку.

Коли працівник не надав жодних документів про проходження ВЛК, а лише повістку і згодом став до роботи, внесіть зміни до наказу про увільнення працівника від роботи. Визначте в ньому дати початку та закінчення його увільнення і період збереження середнього заробітку (лише день виклику до ТЦК).

Збереження середнього заробітку на час проходження ВЛК

Для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, громадян України увільняють від роботи на час, необхідний для виконання таких обов’язків та перебування в лікувальному закладі. Це правило стосується також осіб, яких ТЦК направляють на медогляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах) або лікування. На цей час за ними зберігають місце роботи (посаду) і середню зарплату (ч. 2 ст. 21 Закону про військовий обов’язок).

Ця вимога кореспондує з обов’язком роботодавця на час, коли працівники виконують державні або громадські обов’язки, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки вони виконують у робочий час, зберігати за такими працівниками місце роботи (посаду) і середній заробіток (ч. 1 ст. 119 Кодексу законів про працю; КЗпП).

На час огляду ВЛК зберігайте за працівником середній заробіток

Тому за наказом (розпорядженням) керівника увільняйте працівника від роботи зі збереженням посади і середньої зарплати на час, коли за викликом до ТЦК він проходить огляд у ВЛК, медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах та лікування за направленням ВЛК.

Середній заробіток за час проходження ВЛК обчислюйте за правилами з Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100; далі — Порядок № 100). Виплати беріть за останніх два календарних місяці роботи, що передують місяцю, в якому працівник за викликом ТЦК з’явився для проходження ВЛК.

За середнім заробітком оплачуйте робочі дні за графіком роботи (змінності) працівника.



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді