Відсутність реєстраційного ліміту не звільняє від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
За позицією Верховного суду, відсутність реєстраційного ліміту не є поважною причиною неможливості своєчасного подання на реєстрацію податкових накладних, оскільки реєстраційна сума у СЕА ПДВ залежить від дій позивача та його контрагентів

Відсутність реєстраційного ліміту не звільняє від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

Контролюючий орган провів камеральну перевірку платника. За її наслідками склав акт та встановив порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних (далі — ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі акту перевірки контролюючий орган прийняв податкове повідомлення-рішення (далі — ППР), яким застосував штрафні (фінансові) санкції у розмірі 980,5 тис. гривень.

Колегія суддів погодилася з доводами контролюючого органу про те, що позивач міг бути звільнений від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію ПН у випадку неможливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок на підставі підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПК) за умови надання відповідних доказів. Разом з тим, позивач не обґрунтував протиправність ППР вищенаведеним обставинам.

Колегія суддів зазначила, що лише відсутність реєстраційного ліміту не є поважною причиною неможливості подання на реєстрацію ПН та/або РК, оскільки реєстраційна сума у системі електронного адміністрування ПДВ залежить від дій позивача та його контрагентів, яких позивач обирає самостійно, а тому позивач, як суб’єкт підприємницької діяльності, має розраховувати свої реєстраційні ліміти та діяти із урахуванням мінімізації ризиків.

Верховний Суд (ВС) у постанові від 07.08.2023 у справі № 640/5075/19 зазначив, що здійснення платником перевірки ліміту на електронному рахунку ПДВ, на яку платник податку має право зареєструвати ПН, так само як і запит позивача до податкового органу щодо не поповнення рахунку, не є доказом реєстрації ПН, не свідчить про намір здійснити реєстрацію у встановлені терміни, а отже, і не виключає вину платника у здійсненні податкового правопорушення.

ВС у постанові від 21.03.2024 у справі № 280/7271/21 висловив правову позицію, що за невиконання встановленого державою обов’язку, запроваджена нею ж відповідальність не настає лише у тому випадку, коли держава не створила умов для виконання такого обов’язку. Саме собою здійснення державою регулювання господарської діяльності у певних сферах не може розглядатися як об’єктивна обставина, яка перешкоджає належному виконанню платником своїх обов’язків у податкових відносинах.

В межах спірних правовідносин, суд дійшов до висновку, що позивач не надав належних доказів того, що держава не створила умов для виконання обов’язку здійснення своєчасної реєстрації ПН та/або РК за жовтень 2022 року.

Відтак, Другий апеляційний адміністративний суд від 15.05.2025 у справі № 440/13782/24 задовольнив апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області.

За інформацією ДПС у Полтавській області

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних: скільки платити у 2025 році

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
73666

Податкова накладна 2025: як заповнювати за актуальною формою + зразки

Платники ПДВ мають вчасно реєструвати податкові накладні навіть під час воєнного стану. Як правильно скласти податкову накладну за новою формою 2025 — у консультації з прикладами та зразками для скачування
391124

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 01.07.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
16412

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
741214

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
27180

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді