Президент підписав Закон, яким посилюють відповідальність за корупційні правопорушення

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Закон змінює умови для адміністративної та кримінальної відповідальності за недостовірне декларування

Президент підписав Закон, яким посилюють відповідальність за корупційні правопорушення

15 липня 2025 року Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення» від 17.06.2025 № 4496-IX.

Законом визначили:

1. Адміністративна відповідальність за недостовірне декларування наставатиме за подання неправдивих відомостей на суму 150—750 прожиткових мінімумів (454 200 грн — 2 271 000 грн).

На сьогодні такий поріг встановлений на рівні від 100—500 (302 000 грн — 1 514 000 грн) прожиткових мінімумів.

2. Кримінальна відповідальність за недостовірне декларування наставатиме за подання неправдивих відомостей за частиною 1 статті 3662 Кримінального кодексу України (далі — КК) на суму 750—2 500 прожиткових мінімумів (2 271 000 грн — 7 570 000 грн), за частиною 2 - на суму понад 2 500 прожиткових мінімумів (7 570 000 грн).

3. Зменшене порогове значення розміру активів, набуття яких дає підстави для притягнення до відповідальності за статтею 368-5 «Незаконне збагачення» КК, становитиме 3 000 прожиткових мінімумів (9 084 000 грн).

4. Розширений перелік осіб, щодо яких можна подавати позови про стягнення необґрунтованих активів та щодо яких діятиме стаття КК про незаконне збагачення.

5. Позови про конфіскацію та стягнення в дохід держави необґрунтованих активів в рамках цивільної конфіскації за статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України пред’являтимуть при розбіжностях між їх вартістю та законними доходами від 750 прожиткових мінімумів (2 271 000 грн).

6. Строк зберігання відомостей в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, становитиме:

  • 1 рік — для відомостей про притягнення до цивільно-правової та адміністративної відповідальності;
    • до погашення або зняття судимості з особи – для відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності;
  • 5 років — при застосуванні заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб.

Законом внесли важливе уточнення, що після завершення строків, визначених вище, відомості про особу в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, підлягають виключенню.

Змінами до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII пропонується, що Збройні Сили України та інші військові формування не можуть комплектуватися особами, які обвинувачуються у скоєнні тяжкого або особливо тяжкого корупційного кримінального правопорушення та кримінальне провадження стосовно яких перебуває на стадії судового провадження.

За інформацією ВРУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Історія професії бухгалтера

Однією із найважливіших професій у сучасному світі є професія бухгалтера. У статті поринемо в минуле, щоб дізнатися, яка ж історія виникнення бухгалтерського обліку, а також відповісти на запитання, хто такий бухгалтер
9707

День бухгалтера 2025: ідеї святкування

Сьогодні, 16.07.2025, святкуємо День бухгалтера та аудитора в Україні. Зібрали для вас шість ідей, як відзначити цю подію в піднесеному настрої та з користю
40935

Віддалене робоче місце бухгалтера: як оформити

Воєнна агресія рф, а перед тим і карантин, порушили питання організації дистанційної роботи. Її можна влаштувати далеко не кожному, але професія бухгалтера якраз входить до числа тих, де це можливо. Як організувати віддалене робоче місце бухгалтеру, як це виглядає технічно так як оформити дистанційну роботу — у статті
13651

Бухоблік холодильників для вакцин

Оновлений порядок управління вакцинами зобов’язав надавачів послуг із вакцинації зберігати МІБП тільки в спеціалізованому холодильному обладнанні. Хоча у полі уваги — холодильники, приклади та проведення стануть у пригоді і в інших випадках придбання, внутрішнього переміщення, передачі та списання ОЗ
33

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді