Якщо не вдається отримати акти звірки від контрагентів
Не вдається отримати акти звірки від контрагентів. Що робити?
Статтею 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХIV (далі — Закон №996) встановлено, що інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Згідно з підпунктом «а» підпункту 11.11 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженою наказом Мінфіну від 11.08.1994 №69 (далі — Інструкція №69) підприємство надсилає контрагентам виписки із регістрів аналітичного обліку про стан розрахунків із такими контрагентами. Останні, у свою чергу, мають протягом 10 днів підтвердити правильність стану розрахунків або заявити свої заперечення. На практиці досить часто суб’єктам господарювання не вдається отримати своєчасно від контрагентів підтвердження стану розрахунків. У такому разі підприємство продовжує відображати заборгованості контрагентів виходячи із сум, відображених в аналітичних регістрах бухгалтерського обліку, аж до отримання підтверджень від таких контрагентів. З подібною проблемою стикаються й аудитори під час здійснення аудиту фінансової звітності підприємств, коли з метою підтвердження даних бухгалтерського обліку звертаються за підтвердженням величини дебіторської (кредиторської) заборгованості до контрагентів підприємства. У разі відсутності відповідних відповідей від третіх осіб МСА (Міжнародний стандарт аудиту) 505 «Зовнішні підтвердження» рекомендує застосовувати альтернативні аудиторські процедури для отримання доказів достовірності даних обліку.
Такими процедурами, зокрема, можуть бути:
- перевірка наступних надходжень коштів, документів, які підтверджують відпуск товарів (надання результатів робіт і послуг), а також операцій із продажу, що мали місце перед датою звіту і відразу після неї, — для підтвердження дебіторської заборгованості;
- перевірка наступних виплат грошових коштів, документів, які підтверджують факт отримання товарів (результатів робіт, послуг), — для підтвердження кредиторської заборгованості.
Аби підвищити дисципліну проведення звірок, доцільно передбачати у договорах з контрагентами обов’язковість, періодичність і порядок проведення звірок.