Трудовые медицинские осмотры работников: когда и кому проходить

RU UA

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Як головбуху вберегтися від кримінальної і матеріальної відповідальності ⏩

Работодатель обязан за свои средства организовать проведение медицинских осмотров работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными или опасными условиями труда или таких, где есть потребность в профессиональном отборе. Такие медосмотры еще называют трудовыми.

Трудові медичні огляди працівників: коли і кому проходити

Медицинские осмотры делятся на:

  • предварительные (при приеме на работу);
  • периодические (в течение трудовой деятельности);
  • внеочередные (по инициативной работодателя или работника)
  • ежегодные (для лиц до 21 года).

Санитарное законодательство обязывает проходить так называемый профилактический медицинский осмотр работников, чья профессиональная или иная деятельность связана с обслуживанием населения и может повлечь распространение инфекционных заболеваний и / или возникновения пищевых отравлений. Перечень профессий, производств и организаций, работники которых обязаны проходить профилактический медицинский осмотр, утвержден постановлением КМУ от 23.05.2001 № 559.

Кроме того, отдельные категории работников должны в обязательном порядке проходить предварительные и периодические наркологические и психиатрические осмотры.

Перечень медицинских психиатрических противопоказаний для выполнения отдельных видов деятельности (работ, профессий, службы), а также Порядок проведения обязательных психиатрических осмотров утвержден постановлением Кабинета Министров Украины от 27.09.2000 № 1465.

Перечень профессий и видов деятельности, для которых обязательны предварительный и периодический наркологические осмотры, утвержден постановлением КМУ от 06.11.1997 № 1238. Этим же документом определен порядок проведения таких медосмотров.

Работодатель имеет право привлечь работника, уклоняющегося от прохождения обязательного медицинского осмотра, к дисциплинарной ответственности, а также обязан отстранить его от работы без сохранения заработной платы.

По информации Управления ФСС в Полтавской области


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39370

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126452

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
300907

Розрахунок зарплати у 2025: приклади, формули, податки

У 2025 році роботодавець має враховувати оновлені правила розрахунку зарплати: змінені підходи до середньої, премій, податків і нюансів під час війни. У цій консультації — повний гід для бухгалтера: як правильно нарахувати зарплату, утримати ПДФО та військовий збір, виплатити лікарняні й доплати. Усе пояснюємо з прикладами, таблицями та посиланнями на норми
1706410

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді