Фізособа продає власне рухоме та нерухоме майно: що з ЄСВ
Запитання
Чи є базою нарахування ЄСВ доходи, отримані фізичною особою від продажу власного рухомого та нерухомого майна?
Відповідь
Платниками ЄСВ є, зокрема, роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, що передбачили законодавством, чи за цивільно-правовими договорами. Крім цивільно-правового договору, укладеного з ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з ЄДР (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ).
Базою нарахування ЄСВ для таких платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначають відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, та сума винагороди фізичній особі за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).
Фізосіб, які виконують роботи (надають послуги) на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, чи у ФОП або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, Закон про ЄСВ не відносить до платників єдиного внеску.
Види виплат, що відносять до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ визначили Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держстату від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція № 5).
Дохід фізособи від продажу власного рухомого та нерухомого майна не віднесли до переліку видів виплат, визначених Інструкцією № 5.
Отже, доходи, отримані фізособою від продажу власного рухомого та нерухомого майна, не є базою нарахування ЄСВ.