Як обліковувати податок на прибуток, що донарахувала ДПС

105
Автор
експерт з податкового обліку, Київ

Запитання

ТОВ на загальній системі оподаткування контролюючий орган за результатами перевірки донарахував податкові зобов’язання з податку на прибуток за минулий період (2023 рік). Отримали відповідне податкове повідомлення-рішення. Як таке донарахування відобразити в бухгалтерському обліку?

Відповідь

Донарахування податку на прибуток за 2023 рік покажіть як виправлення минулорічної помилки — відкоригуйте сальдо нерозподіленого прибутку (субрахунок 441 «Прибуток нерозподілений»).

А все тому що за принципом нарахування доходи і витрати в бухобліку та фінзвітності потрібно відображати в момент їх виникнення незалежно від дати, коли отримали чи сплатили грошові кошти.

Окрім того, Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV містить вимогу відображати господарські операції в періоді здійснення.

Тож і податок на прибуток за 2023 рік має бути нарахований у відповідному періоді — 2023 рік.

Якщо податківці донарахували податок за 2023 рік — це витрати минулого (2023) року, а не поточного періоду. Тому проведіть донарахування як виправлення минулорічної помилки.

Усі минулорічні помилки (як суттєві, та і несуттєві), що вплинули на фінрезультат, слід виправляти шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на субрахунку 441 (НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Тобто шляхом ретроспективного перерахунку.

Отже, донарахування податку на прибуток за минулий (минулі) рік (роки) відобразіть проведенням: Д-т 441 — К-т 641/податок на прибуток. Підставами будуть податкове повідомлення-рішення та бухдовідка.

Водночас не подавайте уточнюючих декларацій до декларацій 2023 року (тобто періодів, що були охоплені перевіркою), аби показати таке донарахування. Адже помилку вже виявили податківці, й акт перевірки містить всю необхідну інформацію про об’єкт оподаткування. Це підтверджують і податківці (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).

Окрім того, уточнена фінансова звітність як додаток до декларації з податку на прибуток підприємств податківцям також вже не потрібна. Тому не подавайте її. Натомість доведеться повторно оприлюднити фінансову звітність. Звісно, якщо помилка суттєва, і ваше підприємство зобов’язане оприлюднювати свою фінзвітність.

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії Системи!


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оптимізація податків 2024

Оптимізація податків на підприємстві може допомогти цілком легальними засобами зекономити кошти підприємства на сплаті податків, зборів та ЄСВ. Про поширені методи оптимізації оподаткування ПДВ, податку на прибуток та зарплатних податків – у консультації
172

Які податки сплачують резиденти Дія Сіті

У консультації розглянемо вимоги до резидентів Дія Сіті, які суб’єкти господарювання можуть бути резидентом Дія Сіті, які пільги з оподаткування для резидентів Дія Сіті, умови застосування зниженої ставки ПДФО до доходу найманих працівників
35111

Податок на прибуток підприємств у 2024 році

У статті актуальні положення про податок на прибуток підприємств 2024. Про податкові різниці, строки сплати податку на прибуток та декларування, про КІК та мінімальне податкове зобов’язання – в огляді
177049

Роялті: визначення, облік, оподаткування

Роялті викликає труднощі в обліку для бухгалтерів. Розглянемо, які особливості обліку та оподаткування таких виплат, чим вирізняється роялті для податкових цілей, а також що саме слід врахувати у ліцензійному договорі, аби не було податкових проблем із роялті
30846

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2024: виправлення помилок з податку на прибуток

Виправлення помилок минулих звітних періодів в податковій декларації з податку на прибуток можливе не тільки шляхом подання уточнюючої декларації, а й через подачу Додатка ВП до поточної декларації. Сьогодні в консультації про його заповнення
10719