Мобілізований працівник КНП захворів у перший день увільнення: чи виплачувати лікарняні

271
Автор
заступник генерального директора з кадрових питань КНП «Київський обласний кардіологічний диспансер»

Запитання

Водій КНП «ЦПМСД» отримав повістку. Щодо цього працівника видали наказ про увільнення від роботи у зв’язку із мобілізацією. Але працівник у перший день увільнення не з’явився до ТЦК та СП, оскільки інший медзаклад цього ж дня відкрив йому листок непрацездатності. Чи оплачувати цей лікарняний? Чи скасовувати наказ про увільнення?

Відповідь

Право на страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю мають повністю або частково компенсувати втрату заробітної плати (доходу) (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105).

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи і посада (ч. 3 ст. 119 КЗпП).

Отже, у період увільнення працівника на час проходження військової служби допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю такому працівнику не виплачують.

Аналогічний висновок висловлює й Пенсійний фонд України у листі від 24.02.2023 № 2800-030401-8/9537.

Однак, у нашій ситуації працівник у день увільнення до ТЦК та СП не з’явився в центрі комплектування у зв’язку з хворобою.

З’ясуймо, яку дату вважати початком військової служби. Звернімося до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232).

Початком проходження військової служби вважають:

  • день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) — для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов’язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації (п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
  • день відправлення у військову частину з відповідного ТЦК та СП — для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу (п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
  • день зарахування до списків особового складу військової частини — для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
  • день зарахування до списків особового складу військової частини — для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232).

Тобто фактично військова служба працівника починається або в день його відправлення у військову частину, або в день зарахування до особового складу військової частини.

Якщо працівник через хворобу в день увільнення не з’явився до ТЦК та СП і його не відправили до військової частини, військова служба для нього не розпочалася. А тому:

  • скасуйте наказ про увільнення;
  • нарахуйте й виплатіть страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Якщо працівник після закінчення лікування отримає повістку, знов увільніть його від роботи.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Навчання для бухгалтерів КНП 2025

Щоб допомогти фахівцям зорієнтуватися в питаннях медичної бухгалтерії, а саме звітності, фінплану, ПДВ тощо, експерти Вищої школи Головбуха запрошують стати слухачем оновленої навчальної програми «Національна сертифікація головбуха медичного КНП»
6051

Оплата праці керівника КНП

Директор (керівник) комунального некомерційного підприємства (КНП) — це посадова особа з більшими повноваженнями та обов’язками, аніж колишні головні лікарі тих медзакладів, які існували до медреформи. Водночас, є і більше свободи щодо розміру зарплати керівника. Якими є умови оплати праці таких керівних фахівців у 2025 році та як нараховувати їм зарплату, як обмежується розмір їхнього посадового окладу, якими є інші складові зарплати — все це у консультації
63171

Перерахунок ПДВ за 2024 рік: алгоритм і зразки для ЗОЗ

Крок за кроком пройдемо всі етапи річного перерахунку ПДВ. Підкажемо, що змінилося та як діяти, щоб не помилитися. Отримаєте зразки для самоконтролю: заповнені таблиці додатка Д5 до ПДВ-декларації та розрахунок коригування. Результати перерахунку треба подати до 20 січня
296

Коли та як вносити зміни до облікової політики ЗОЗ

Перезатвердьте облікову політику вашого медзакладу на початку року, але лише якщо маєте для цього передумови. Які саме — підкаже стаття. Також отримаєте інструкції, якими документами унести зміни до облікової політики та як ці зміни облікувати. Для приватних ЗОЗ підготували інструкцію, чи уточнювати податок на прибуток. За чеклістом перевірите свою політику на відповідність базовим вимогам. А хто ще не має нашого актуалізованого зразка — скачає
18194