Мобілізований працівник КНП захворів у перший день увільнення: чи виплачувати лікарняні
Запитання
Водій КНП «ЦПМСД» отримав повістку. Щодо цього працівника видали наказ про увільнення від роботи у зв’язку із мобілізацією. Але працівник у перший день увільнення не з’явився до ТЦК та СП, оскільки інший медзаклад цього ж дня відкрив йому листок непрацездатності. Чи оплачувати цей лікарняний? Чи скасовувати наказ про увільнення?
Відповідь
Право на страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю мають повністю або частково компенсувати втрату заробітної плати (доходу) (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105).
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи і посада (ч. 3 ст. 119 КЗпП).
Отже, у період увільнення працівника на час проходження військової служби допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю такому працівнику не виплачують.
Аналогічний висновок висловлює й Пенсійний фонд України у листі від 24.02.2023 № 2800-030401-8/9537.
Однак, у нашій ситуації працівник у день увільнення до ТЦК та СП не з’явився в центрі комплектування у зв’язку з хворобою.
З’ясуймо, яку дату вважати початком військової служби. Звернімося до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232).
Початком проходження військової служби вважають:
- день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) — для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов’язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації (п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
- день відправлення у військову частину з відповідного ТЦК та СП — для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу (п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
- день зарахування до списків особового складу військової частини — для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
- день зарахування до списків особового складу військової частини — для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232).
Нове мобілізаційне законодавство вимагає від роботодавців більшої участі в оповіщенні працівників про їх виклик до ТЦК. Тримайте акценти від експерта, хто і як має оповістити працівників і яких коригувань зазнали правила військового обліку
Тобто фактично військова служба працівника починається або в день його відправлення у військову частину, або в день зарахування до особового складу військової частини.
Якщо працівник через хворобу в день увільнення не з’явився до ТЦК та СП і його не відправили до військової частини, військова служба для нього не розпочалася. А тому:
- скасуйте наказ про увільнення;
- нарахуйте й виплатіть страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Якщо працівник після закінчення лікування отримає повістку, знов увільніть його від роботи.