Мобілізований працівник КНП захворів у перший день увільнення: чи виплачувати лікарняні

429
Автор
експерт з кадрових питань, Київ

Запитання

Водій КНП «ЦПМСД» отримав повістку. Щодо цього працівника видали наказ про увільнення від роботи у зв’язку із мобілізацією. Але працівник у перший день увільнення не з’явився до ТЦК та СП, оскільки інший медзаклад цього ж дня відкрив йому листок непрацездатності. Чи оплачувати цей лікарняний? Чи скасовувати наказ про увільнення?

Відповідь

Право на страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю мають повністю або частково компенсувати втрату заробітної плати (доходу) (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105).

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи і посада (ч. 3 ст. 119 КЗпП).

Отже, у період увільнення працівника на час проходження військової служби допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю такому працівнику не виплачують.

Аналогічний висновок висловлює й Пенсійний фонд України у листі від 24.02.2023 № 2800-030401-8/9537.

Однак, у нашій ситуації працівник у день увільнення до ТЦК та СП не з’явився в центрі комплектування у зв’язку з хворобою.

З’ясуймо, яку дату вважати початком військової служби. Звернімося до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232).

Початком проходження військової служби вважають:

  • день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) — для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов’язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації (п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
  • день відправлення у військову частину з відповідного ТЦК та СП — для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу (п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
  • день зарахування до списків особового складу військової частини — для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232);
  • день зарахування до списків особового складу військової частини — для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2232).

Тобто фактично військова служба працівника починається або в день його відправлення у військову частину, або в день зарахування до особового складу військової частини.

Якщо працівник через хворобу в день увільнення не з’явився до ТЦК та СП і його не відправили до військової частини, військова служба для нього не розпочалася. А тому:

  • скасуйте наказ про увільнення;
  • нарахуйте й виплатіть страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Якщо працівник після закінчення лікування отримає повістку, знов увільніть його від роботи.

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронна медична документація

В еру інформаційних технологій паперові документи поступово відходять. Реформа медзакладів, окрім змін порядку фінансування, принесла й перехід на електронні медичні документи. Які з них стосуються бухгалтера КНП та яке їхнє майбутнє — розбираємо
4482

Медпрацівника направили до дитячого табору: що з оплатою праці

На відпочинку у таборі діти залишаються без нагляду батьків. Але не без нагляду дорослих. Має бути супроводжуюча особа, а також обов’язково медпрацівник заради безпеки такого відпочинку. Як оплатити дні перебування медпрацівника у дитячому таборі? Консультація дає відповідь на це питання бухгалтеру
1123

Фінансовий план підприємства (КНП) 2025

Підкажемо, як скласти фінансовий план КНП без помилок, адже їхні наслідки серйозні. Зразок заповнення та алгоритм від експертів допоможуть вам опанувати документ
46337