Премії, надбавки, доплати: на що може розраховувати головбух КНП
Оклад — основа нарахування доплат, надбавок і премій для головбуха КНП
Доплати і надбавки найчастіше мають пряму прив’язку до окладу та становлять певний його відсоток (%). Отже, основа для розрахунків - оклад. Медзаклад-КНП може самостійно визначити оклад головного бухгалтера, як і інших працівників. Це зокрема підтверджують і пп. 3.1.3 і 3.1.4 зразка колективного договору, який є у Методрекомендаціях та роз’ясненнях з питань укладення колективних договорів комунальних некомерційних підприємств (далі — Методрекомендації КД).
Оклад головного бухгалтера визначається на підставі затвердженого штатного розпису. У внутрішніх документах щодо нарахування зарплати, зокрема у Положенні про оплату праці слід визначити ту систему (модель) оплати праці, яка застосовуєте у медзакладі.
Увага: усі доплати, надбавки та більшість премій нараховують виходячи із окладу.
Методрекомендації КД містять вказівки щодо системи (моделей) оплати праці лише медичного персоналу. Для бухгалтерів підходить модель «100% зарплата» (с. 15 Методрекомендацій КД), коли бухгалтеру встановлюють базовий оклад, який доповнюють виплатами у вигляді бонусів (доплат і надбавок). По-суті, це той же порядок оплати, який діяв у «бюджетному» минулому медзакладу. Але КНП вправі самостійно визначати з урахуванням можливостей:
- оклади;
- доплати і надбавки;
- премії.
Звичайно, що така самостійність обмежується рішенням власника з яким, як правило, узгоджують статут, колективний договір та штатний розпис з окладами.
Розглянемо, як визначити кожну зі згаданих складових у медзакладі.
Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025
Рекомендації щодо окладу головного бухгалтера медзакладу-КНП
Орієнтиром у визначенні посадового окладу головного бухгалтера медзакладу-КНП можуть бути Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, які затверджені спільним наказом Мінпраці та соцполітики України від 05.10.2005 № 308/519 (далі — Угода № 308). За умовами проведених реорганізацій оновлені умови праці у медзакладі-КНП мають бути не гірші за попередні, тобто з бюджетного минулого. Однак, нині цю Угоду № 308 слід сприймати лише як рекомендацію.
Увага: Угода № 308 і бюджетна ЄТС — орієнтири для визначення окладу головного бухгалтера, свого роду «рекомендований мінімум».
Угода № 308 містить такі вимоги посадового окладу бухгалтера:
- оклад головного бухгалтера становить 70-90% окладу керівника установи (абз. 2 пп. 2.2.1 Угоди № 308);
- оклад головного бухгалтера централізованої бухгалтерії — 80-90% окладу керівника установи (абз. 4 пп. 2.2.1 Угоди № 308);
- оклад головного бухгалтера не збільшується за кваліфікаційну категорію, шкідливі та важкі умови праці на відміну від медпрацівників (абз. 3 пп. 2.2.1 Угоди № 308).
Увага: оклад головного бухгалтера можна встановити у розмірі 70%-90% від окладу головного лікаря, директора КНП.
Також можна орієнтуватись ЄТС (Постанова Кабміну від 30.08.2002 № 1298, далі — Постанова № 1298) Зауважимо, що для медзакладу-КНП бюджетна ЄТС не є обов’язковою.
Приклад (розрахунок можливого окладу для головного бухгалтера медзакладу-КНП у 2024 році). Як мінімальний орієнтир беремо Угоду № 308 та бюджетну ЄТС. Тоді за ЄТС для головного лікаря використовувався 18-й тарифний розряд (найбільший з можливих з пп. 2.2.1 Угоди № 308), для якого з 1 січня 2024 року оклад має бути 10256 грн (1-й тарифний з 1 січня 2024 року — 3195 грн). Тоді виходить, що оклад головного бухгалтера має бути в межах 7180,00-9231,00 грн (70-90% від окладу головного лікаря, 10256×0,7 =7179,20 ≈ 7180,00 грн, 10256×0,9 = 9230,40 ≈ 9231,00 грн).
Однак, це всього лише певний орієнтир. Оклади головного бухгалтера та головного лікаря (директора) КНП можуть бути й більшими, але слід дотримуватися міжпосадових співвідношень (Мінсоцполітики в листі від 17.03.2017 № 741/0/101-17/282). Тобто не треба зрівнювати, наприклад, оклади головного бухгалтера та головного лікаря (директора) медзакладу. Навіть якщо за рахунок надбавок і доплат по факту їх зарплати все одно будуть різними. Однак, оклад головного бухгалтера може співпадати з окладами заступників головного лікаря (директора) медзакладу, так як для них посадові оклади встановлюються на рівні 5-15% від окладу керівника (абз. 2 пп. 2.2.1 Угоди № 308). Цей діапазон перетинається з «бухгалтерським» діапазоном 70-90% окладу керівника.
Ще один нюанс, на який зверніть увагу: у штатному розписі оклад має бути фіксованим. «Вилка» окладів може передбачатися тільки у колдоговорі (лист Мінсоцполітики від 28.12.2016 № 1812/0/101-16/284). Це значить, що у штатному розписі на 2024 рік слід вказати конкретну цифру окладу, наприклад 9231 грн а не діапазон («вилка») — 9231 - 7179грн.
Увага: Оклад головного бухгалтера в КНП має потрапляти у 2024 році в діапазон 9231-7179 грн. Але можна й більше за умови дотримання міжпосадових співвідношень та прийняття такого штатного розпису власником — управлінням комунального майна.
📌Чи збільшувати оклад директора?
📌Чи збільшувати оклади медикам?
📌Як забезпечити диференціацію в оплаті праці?
📌Чи допоможе місцевий бюджет?
Доплати головному бухгалтеру КНП
Щодо доплат і надбавок для головного бухгалтера така ж ситуація, як і з окладом: усе за колдоговором, внутрішнім положенням про оплату праці, але не гірше ніж було у бюджетному минулому.
Доплата — це оплата певної додаткової роботи, яку виконує працівник, виконання її у певних складних умовах. Це відрізняє доплату від надбавок — вона більше стосується обсягів роботи, а не її якості.
З розділу 3 Угоди № 308 для звичайних (неголовних) бухгалтерів можна запозичити такі доплати:
- за суміщення професій (наприклад, бухгалтер і касир);
- за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника (наприклад, того ж касира чи заступника чи іншого працівника бухгалтерії).
Однак, щодо таких доплат в Угоді № 308 є обмеження — 50% посадового окладу. В сучасних умовах медзаклади-КНП можуть не дотримуватись даного обмеження за умови встановлення кращих умов у колективному договорі.
Увага: головним бухгалтерам НЕ встановлюють доплати за суміщення професій та виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників (!).
Однак, для головних бухгалтерів згадані доплати не стосуються, так як суміщення посад для працівників, які обіймають керівні посади не встановлюється. Головний бухгалтер — це керівна посада. Згідно із Класифікатором професій головний бухгалтер належить до коду 1231 — «Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники». Така вимога діяла зокрема щодо застосування бюджетної ЄТС (пп. 3 п. 3 Постанови № 1298).
Також у пп. «а» п. 15 постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок та умови суміщення професій (посад)» від 04.12.1981 № 1145, яка до сих пір чинна, є частиною законодавства України та є єдиним нормативним документом, який регулює правила суміщення посад, зазначено, що вона не поширюється на керівників, їх заступників, помічників, керівників структурних підрозділів. Отже, головний бухгалтер не може мати доплати «за суміщення». Це ж саме стосується доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, так як її правила визначає та ж радянська постанова. Однак, для головного бухгалтера завжди можна замінити таку доплату надбавкою «за інтенсивність» (про надбавки — див. нижче).
Зазвичай головні бухгалтери також не отримують:
- доплату за шкідливі умови — головним бухгалтерам та звичайним бухгалтерам не нараховують;
- доплату за роботу у нічний час —головний бухгалтер не повинен працювати у нічний час, тому офіційно таку доплату встановити не можна;
- доплата за науковий ступінь —можливо за умови, що спеціальність за науковим ступенем співпадає з виконуваною роботою;
- доплати за секретність, знання іноземних мов тощо — теж вряд чи підходять до даної професії;
- доплата до розміру мінімальної заробітної плати — лише якщо зарплата головного бухгалтера менша рівня мінімальної зарплати. Однак, нараховують таку доплату незалежно від внутрішніх нормативних документів медзакладу.
У 2021 році з’явився ще один вид доплат у медичній сфері, пов’язаних з епідемією COVID-19.
«Коронавірусні» доплати головному бухгалтеру КНП
Доплату за екс-пакетом 33 надавали медичним працівникам на конкретний період — із 1 вересня до 31 грудня 2020 року (постанова КМУ «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я» від 19.06.2020 № 610). Але серед тих, кому пощастило отримати доплату посади головного бухгалтера не було.
Увага: «коронавірусні» доплати головних бухгалтерів і взагалі бухгалтерів медзакладів не стосуються.
Інша доплата — «до 300%» — може бути тільки для медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на COVID-19 (див. абз. 2 п. 1 Постанови від 23.03.2020 № 246).
Виходить, що у головних бухгалтерів «коронавірусних» доплат та і взагалі доплат бути не може, а можуть бути лише надбавки або премії.
Увага: у головних бухгалтерів — на практиці можуть були лише надбавки і премії. Доплат, з тих видів, що існують, головним бухгалтерам не нараховують.
Перевірите, до якої категорії підприємств належить медзаклад зогляду на поточні показники— мікро-, мале, середнє чивелике. Знатимете, чизмінювати категорію, коли це зробити іяку фінзвітність подавати в2024 році
Надбавки головному бухгалтеру КНП
Надбавка — це оплата за певну якість/складність роботи, яка має або постійний характер, або певну періодичність, коли така якість є.
- За високі досягнення у праці;
- За виконання особливо важливої роботи (встановлюється на строк її виконання);
- За інтенсивність, складність, напруженість у роботі.
З точки зору професії для встановлення на постійній основі головному бухгалтеру підходить більше всього надбавка за інтенсивність, складність та напруженість. Робота головного бухгалтера не має певних кількісних вимірів, наприклад, як у хірурга кількість проведених операцій чи їх складність, освоєння нових видів. Тому перший варіант надбавок не підходить, а другий вид надбавок має певні часові обмеження.
Обмеження по таким надбавкам таке ж, як і для доплат — 50%. Однак, знову ж медзаклади-КНП можуть його обійти і прописати в колективному договорі й кращі умови, наприклад, 100%.
Увага: якщо фонд оплати праці дозволяє, то медзаклади-КНП можуть збільшити граничні розміри надбавок понад 50%.
Премії головному бухгалтеру КНП
Ще один спосіб збільшити зарплату головному бухгалтеру — нарахування премій, які нараховуються незалежно від доплат і надбавок. Премія — це бонус, який має заохочувальний характер. Премію нараховують, як правило, за успішну роботу, вчасне виконання доручень керівництва тощо, а також може бути й «авансом» — для заохочення, або з нагоди певної дати, ювілею, професійного свята, наприклад до 16 липня — Дня бухгалтера.
На практиці премія також є способом обійти обмеження щодо надбавок 50%, якщо таке встановлене внутрішніми документами, або ж компенсувати головному бухгалтеру чи бухгалтеру у такий спосіб певні витрати, наприклад, на оплату бухгалтерського семінару.
Премії слід передбачити у внутрішньому положенні про оплату праці, положенні про преміювання або в умовах колективного договору. Так як роботу бухгалтера складно нормувати, її не виміряєш поданими звітами, то головним бухгалтерам, як правило, нараховують премії за певний проміжок часу: місячні, квартальні, річні або до певної дати.
Як правило, премії надаються за наказом про преміювання як певний % окладу.
А чи не буде проблем з неприбутковим статусом, якщо прописати у локальних актах премію до Дня бухгалтера. У роз’ясненнях податківці лояльні до даної ситуації. Головне — діяти за колективним договором (ІПК від 05.05.2021 року № 1833/ІПК/99-00-21-02-02-06). Тож обов’язково передбачте даний вид премії у колективному договорі на підприємстві.
Як визначити зарплату завідуючого відділення? Чи буде порушенням ставка лікаря 7200 грн і ставка середнього медичного персоналу 5600 при за встановлених мінімальних зарплатних рівнів 20 000 та 13 500 грн?
Документальне оформлення надбавок і премій головбуху КНП
Всі надбавки, премії встановлюють наказом керівника не певний час, наприклад, час виконання відповідних обов’язків, час напруженої роботи чи певний часовий проміжок (рік, квартал). Вони мають відповідати внутрішнім документам медзакладу, які розробляють заздалегідь (колективний договір, положення про оплату праці, положення про преміювання, накази про встановлення надбавок і преміювання та додатки до них).
Встановлюють надбавки й премії в межах існуючого фонду оплати праці, тому на подібного роду наказах рекомендується робити погоджувальні підписи бухгалтера (економіста) з заробітної плати.
Приклад (оклад + надбавка + премія). Головному бухгалтеру з окладом 8000 грн встановлено на рік надбавку за інтенсивність роботи у розмірі 50%. Також нарахована місячна премія — 10%. За умови відпрацювання всього робочого часу за місяць такому головному бухгалтеру буде нарахована заробітна плата 8000,00 + 8000,00 × 0,5 + 8000,00 × 0,1 = 12800,00 грн.