Чи дисконтувати зобов’язання після реструктуризації
Запитання
Підприємство отримало кредит в серпні 2023 року під 22% річних строком на один рік. У березні 2024 року підписали план реструктуризації з Держбанком згідно із Законом «Про фінансову реструктуризацію». Ставку відсотків було зменшено до 0,5%, а строк погашення кредиту продовжили до грудня 2025 року. Чи потрібно дисконтувати такий кредит після його реструктуризації? Як це зробити?
Відповідь
Так, таку заборгованість потрібно дисконтувати. Адже в результаті реструктуризації боргу не лише змінилася ставка відсотків, а й подовжили строк погашення боргу. При цьому таке реструктуризоване зобов’язання стало довгостроковим.
НП(С)БО не містять вказівок щодо обліку реструктуризації зобов’язань. Але основна вимога — облік таких зобов’язань за теперішньою вартістю, оскільки на дату реструктуризації вони є довгостроковими (п. 9 НП(С)БО 11 «Зобов’язання»).
Нагадаємо, що теперішня вартість — це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, знадобиться для погашення зобов’язання в процесі звичайної діяльності підприємства (п. 4 НП(С)БО 11).
Формула дисконтування грошових потоків має такий вигляд:
РV = FV ÷ (1 + i)n, де:
PV — теперішня (дисконтована) вартість;
FV — майбутня виплата;
і — ставка дисконтування;
n — кількість періодів до дати погашення (кількість періодів обирайте залежно від періоду для розрахунку дисконтування, що його вибрали, — поквартальний чи помісячний).
Знову зміни у законах? А щоб їх! І як тепер працювати? Як добре, що онлайн-помічник у системі «Експертус Головбух» і з робочими ситуаціями допоможе розібратися, і заспокоїть. Хутчіш тисніть на посилання і заручіться надійною підтримкою експертів 👇
Отже, після реструктуризації боргу маєте:
- спрогнозувати майбутні платежі (після дати реструктуризації);
- визначитися зі ставкою дисконтування.
Зауважимо, якби йшлося про реструктуризацію довгострокового боргу, який вже дисконтуєте, тоді мали б переглянути майбутні платежі (після дати реструктуризації) і ставку дисконтування.
Вважаємо, в такому разі для дисконтування слід застосовувати ринкову ставку, яка діє на дату реструктуризації. Це може бути:
- фактична ставка за кредитом, що компанія отримала в банку, в тій самій валюті, на той самий строк, під ту саму заставу;
- ставка за кредитом, яку може запропонувати компанії банк у тій самій валюті, на той самий строк, під ту саму заставу (підтвердженням може бути листування з банком);
- ставка за кредитом аналогічної компанії в тій самій валюті, на той самий строк, під ту саму заставу;
- якщо немає перелічених даних, можна скористатися офіційними статистичними даними — наприклад, даними про вартість кредитів із сайту НБУ.
У будь-якому разі як ринкову ставку застосовуйте не номінальну, а ефективну ставку за кредитом на ринкових умовах (тобто ставку з урахуванням комісій та інших умов кредитування).
Порядок визначення ринкової ставки пропишіть в обліковій політиці компанії.
Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».
Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!