ФОП-єдинник надає послуги з організації перевезень із залученням третіх осіб: як визначити оподатковуваний дохід

691
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух» Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

ФОП — платник єдиного податку третьої групи за ставкою 5% планує залучати до надання послуг перевезення третіх осіб. Як обчислити оподатковуваний дохід?

Відповідь

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов’язується за плату і за рахунок іншої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених у договорі послуг, пов’язаних із перевезенням вантажу (ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України; ЦК; ст. 9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 № 1955-IV, далі — Закон № 1955).

ФОП працює за посередницькою схемою, коли залучає до виконання послуг перевезення третіх осіб — купує перевезення у перевізника і перевиставляє його клієнтові (ч. 1 ст. 932 ЦК; ст. 9 Закону № 1955).

Коли експедитор-спрощенець не виконує перевезення власноруч, а є посередником, правила визначення доходу визначені в пункті 292.4 Податкового кодексу України (ПК): в разі надання послуг чи виконання робіт за договорами транспортного експедирування та іншими посередницькими договорами для спрощенця доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Це Підтверджують і податківці (ЗІР, підкатегорія 107.01.03). Вони наголошують, що транзитні кошти до доходів експедитора-спрощенця не включають.

Тож рекомендуємо в договорі чітко прописати порядок, у якому:

  • замовник компенсує витрати на залучення третіх осіб;
  • розраховують і виплачують конкретну суму винагороди експедитора.

Експедитор-єдинник має отримувати від замовника винагороду за договором і компенсацію своїх витрат на організацію перевезення двома окремими платежами. Адже якщо він самотужки відрахує винагороду з отриманих від замовника коштів, контролери можуть розцінити операцію як розрахунок у негрошовій формі. Тоді єдинник втратить право застосовувати спрощену систему оподаткування (пп. 298.2.3 ПК).

Щоб контролери не зарахували транзитні кошти до доходу ФОПа-єдинника, подбайте про документи, які підтвердять витрати на організацію перевезення, попри те що на розрахунок оподатковуваного доходу єдинника ці витрати не впливають.

Але зверніть увагу на висновки податківців, що вони виклали в індивідуальній податковій консультації від 02.12.2024 № 5494/ІПК/99-00-24-03-03. Зважайте на них, коли укладаєте договір транспортного експедирування.

Зокрема, контролери зазначили:  якщо в договорі про надання послуг виконавець зобов’язується на свій ризик і за власний рахунок за завданням замовника організувати перевезення пасажирів та/або перевезення вантажу автомобільним транспортом, а замовник зобов’язується прийняти й оплатити надані послуги, зазначений договір не можна вважати договором транспортного експедирування. Тому дохід, що єдинник отримав за таким договором, у повній сумі слід включити до доходу ФОПа — платника єдиного податку.

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

 


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9852

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17108

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20277

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
598967

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
689372