Нереєстрація платником ПДВ через отриману відмову від ДПС: чи буде штраф

315

Запитання

Чи застосовується відповідальність якщо особа, що підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, подала своєчасно заяву за формою №1-ПДВ, але не зареєструвалася як платник ПДВ у зв’язку з отриманням відмови від контролюючого органу?

Відповідь

У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційну заяву подають до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнули обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 Податкового кодексу України (ПК); п. 183.2 ПК.

Контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо:

  • у разі якщо останній за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановили, що особа або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктами 181.1, 182.1 та 183.7 ПК;
  • існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 ПК;
  • при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримали порядок та строки (терміни), встановлені підпунктами 183.1, 183.3—183.7 ПК;
  • день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку вважається наступний за вихідним, святковим або неробочим робочий день (п. 183.6 ПК).

При реєстрації платника ПДВ обов’язково проводять перевірку його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку — юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Якщо в заяві про реєстрацію не зазначили обов’язкові реквізити, надали недостовірні або неповні дані, відомості про заявника не включили до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, то протягом 3 робочих днів від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з пропозицією надати нову заяву про реєстрацію та зазначає підстави неприйняття попередньої (п. 3.8, 3.9 розд. III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130).

Будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, і не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ПК).

При цьому контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити, зокрема, суму грошових зобов’язань, передбачених ПК або іншим законодавством, якщо платник не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановив факти провадження платником діяльності, що призвела до виникнення об’єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК.

Вчинення платником діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від’ємного значення суми ПДВ платника на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми ПДФО, задекларованої до повернення з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 ПК, — тягне за собою накладення на платника штрафу в розмірі 10% суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.1 ПК).

Діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.21) статті 123 ПК, вчинені умисно, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% від суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.2 ПК).

Діяння, передбачені пунктом 123.2 ПК, вчинені повторно протягом 1 095 календарних днів, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.3 ПК).

Отже, якщо особа підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ та не зареєструвалась платником ПДВ у порядку, передбаченому статтею 183 ПК (у зв’язку із неподанням реєстраційної заяви або поданням неналежно оформленої заяви), така особа несе відповідальність на рівні зареєстрованого платника ПДВ відповідно до діючого законодавства.

Платник має право оскаржувати в порядку, встановленому ПК, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), у тому числі надану йому у паперовій або електронній формі індивідуальну податкову консультацію, а також узагальнюючу податкову консультацію (пп. 17.1.7 ПК).

ЗІР, категорія 101.27

додаток

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова накладна 2025: як заповнювати за актуальною формою + зразки

Платники ПДВ мають вчасно реєструвати податкові накладні навіть під час воєнного стану. Як правильно скласти податкову накладну за новою формою 2025 — у консультації з прикладами та зразками для скачування
387229

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 01.07.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
16271

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
734080

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
27106

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
199297