Виробництво та обіг підакцизних товарів: підстави для припинення дії ліцензії
Запитання
Чи є підставою для припинення дії ліцензії на відповідний вид діяльності не подання повідомлення до контролюючого органу про сплату чергового платежу, якщо оплату було здійснено вчасно?
Відповідь
Суб’єкти господарювання (СГ), які здійснюють діяльність з виробництва та обігу підакцизних товарів, зобов’язані не лише вчасно сплачувати черговий платіж за ліцензію, а й подавати до контролюючого органу повідомлення про оплату. Неподання такого повідомлення, навіть при своєчасній сплаті, є підставою для припинення дії ліцензії органом ліцензування.
Припинення дії ліцензії — позбавлення СГ права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надали ліцензію, у порядку, визначеному Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX (далі — Закон № 3817).
Підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, зокрема, несплата чергового платежу за ліцензію (ч. 2 ст. 46 Закону № 3817).
Ліцензування діяльності з підакцизними товарами у 2025 році
СГ зобов’язаний:
- забезпечити сплату чергової річної плати або щоквартальної частини річної плати за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до початку кожного наступного річного (квартального) періоду
- повідомити відповідний орган ліцензування про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або в електронній формі (ч. 1 ст. 54 Закону № 3817).
У повідомленні слід зазначити код класифікації доходів бюджету, суму внесеного платежу, номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Контроль за сплатою річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію здійснює орган ліцензування. Для здійснення контролю ліцензіат подає до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або електронній формі. В заяві зазначте код класифікації доходів бюджету, суму внесеного платежу, номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію (ч. 7 ст. 72 Закону № 3817).
Отже, не подання заяви про внесення чергового платежу за ліцензію до контролюючого органу є підставою для припинення дії ліцензії (у т. ч. якщо оплату здійснили вчасно).`