Право на спадщину та 1ДФ - як заповнювати і звітувати

675

Запитання

Які графи податкового розрахунку за ф. 1ДФ необхідно заповнювати нотаріусу/уповноваженій посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування при видачі свідоцтв про право на спадщину (посвідчення договорів дарування) на користь ФО - резидента та за якою ознакою відображати такий дохід?

Відповідь

При видачі свідоцтв про право на спадщину (посвідчення договорів дарування) нотаріус/уповноважена посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування виконує функції податкових агентів лише в частині надання інформації контролюючим органам про суму отриманого платником податку доходу і суму сплаченого до бюджету податку на доходи фізичних осіб, та у податковому розрахунку за ф. 1ДФ заповнює такі графи:

  •      графа 1 – порядковий номер кожного рядка, що заповнюється;
  •      графа 2 – податковий номер або серія та номер паспорта;
  •      графа 3а – сума доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним спадщини (подарунка);
  •      графа 4а – сума податку, що підлягає сплаті до бюджету;
  •      графа 4 – сума фактично перерахованого податку (за умови сплати);
  •      графа 5 – код ознаки доходу («113» – «116» залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем або за ознакою доходу «117» для прийнятих у спадщину заощаджень, поміщених до 02.01.1992 в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, погашення яких не відбулося).

     Крім цього, в рядку «Військовий збір» розд. ІІ податкового розрахунку за ф. 1ДФ необхідно відображати загальні суми отриманого доходу та фактично утриманого (перерахованого) військового збору.
Повна:
     Оподаткування доходу, отриманого фізичною особою на території України у вигляді спадщини, здійснюється згідно з нормами ст. 174 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).
     Об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розд. ІV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ст. 174 ПКУ).
     Відповідно до п. 174.4 ст. 174 ПКУ нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса та/або в сільських населених пунктах – уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому розд. ІV ПКУ для податкового розрахунку.
     У такому самому порядку нотаріуси подають інформацію про посвідчення договорів дарування. 
     При цьому у такому податковому розрахунку обов’язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку, зазначеним у п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ. 
     Згідно з п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ, оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ (5 відсотків).
     Підпунктом 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ визначено, що за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються:
     а) об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення; 
     б) вартість власності, зазначеної в підпунктах «а», «б», «ґ» п. 174.1 ст. 174 ПКУ, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності, зазначеної в підпунктах «а», «б» п. 174.1 ст. 174 ПКУ, що успадковуються дитиною-інвалідом; 
     в) грошові заощадження, поміщені до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем. 
     Оскільки при видачі свідоцтв про право на спадщину (посвідчення договорів дарування) нотаріус та/або уповноважена посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування виконують функції податкових агентів лише в частині надання інформації контролюючим органам і не зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб до бюджету з доходу платника податку у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна, то у податковому розрахунку за ф. 1ДФ заповнюються такі графи:

  •      графа 1 – порядковий номер кожного рядка, що заповнюється;
  •      графа 2 – податковий номер або серія та номер паспорта;
  •      графа 3а – сума доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним спадщини (подарунка);
  •      графа 4а – сума податку, що підлягає сплаті до бюджету;
  •      графа 4 – сума фактично перерахованого податку (за умови сплати);
  •      графа 5 – код ознаки доходу.

     Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, суми доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття ним спадщини (подарунка) відображаються за чотирма ознаками доходу «113» – «116» залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем або за ознакою доходу «117» для прийнятих у спадщину заощаджень, поміщених до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, погашення яких не відбулося.
     Крім того, нотаріус щодо посвідчених договорів з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, а також виданих свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування, та уповноважена посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування повинні відображати у податковому розрахунку за ф. 1ДФ військовий збір. При цьому в рядку «Військовий збір» розд. ІІ податкового розрахунку за ф. 1ДФ проставляються загальні суми отриманого доходу та фактично утриманого (перерахованого) військового збору.

ЗІР 103.25


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаток Д5 до Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: коли подавати і як заповнювати

Коли вперше подавати Додаток Д5 до Податкового розрахунку? Ознайомтеся з останніми змінами і скачайте приклади заповнення Додатка Д5 до об'єднаної звітності для типових ситуацій
28215

Додаток 4ДФ Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: приклади

Додаток 4 ДФ Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ призначений для того, щоб відображати в ньому нарахування будь-яких доходів на користь фізосіб, зокрема й фізосіб-підприємців. З’ясуємо, як заповнити Додаток 4ДФ об’єднаної звітності та розглянемо приклади заповнення Додатка 4ДФ для типових ситуацій
73680

Додаток Д1 об'єднаної звітності: як заповнити

Згадайте основні правила заповнення Додатка Д1 до Податкового розрахунку сум доходу. Експерт акцентує на основних змінах у формі, що пов’язані з переходом на місячний звітний період. Правильно звітувати з ЄСВ у Додатку Д1 вам допоможуть зразки заповнення для ситуацій із практики
62229

Алгоритм заповнення єдиної звітності 2021

Звітувати з ЄСВ повинен майже кожний суб’єкт господарювання. Це стосується як тих, хто має найманих працівників, так і самозайнятих осіб, які звітують “за себе”. У консультації розглянемо, по яких звітах наразі “розподілений” ЄСВ та зосередимося на звітуванні з ЄСВ по найманим працівникам, наведемо зразок заповнення єдиної звітності.
26961

Заповнення форми № 1ДФ

Форма 1ДФ 2020 – щоквартальний звіт, який пов’язаний зі сплатою ПДФО та військового збору. Подається завжди, якщо нараховувався дохід фізичним особам. Сьогодні в консультації про нюанси заповнення форми № 1ДФ за ІІІ квартал 2020.
134590